♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Episode 13

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Episode 13 Empty
MesajKonu: Episode 13   Episode 13 I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 9:33 pm

Rockerland.Com: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Bize kısaca Episode 13'nin nasıl kurulduğundan bahseder misiniz?
Episode 13: Tabii, Episode 13, 2001 yılında Eski kadrodan Ozan, davulcumuz Can ve ben Murat tarafından kuruldu. Episode 13 ismi ile çalmadan zaten beraber trash metal çaldığımız bir cover grubumuz vardı. Müzik zevklerimizin değişmesiyle Black Metal çalmaya karar verdik ve bugüne gelesiye kadar, birçok konserde çaldık; iki albüm, bir demo ve bir split albüm yaptık. Kadromuzda sürekli değişiklikler yaşadık ve şu an aktif bir şekilde müzik yapıyor, genel anlamıyla müzik hayatımızı devam ettiriyoruz.

Rockerland.Com: Episode 13 isminin bir hikayesi var mı? Nasıl seçtiniz?
Episode 13: Açıkçası özel bir hikayesi ya da literatürde bir yeri yok, üzerine düşündüğümüz bir çok isimden çok daha güzel bir isim olacağını düşündük, ortak bir karar doğrultusunda bu isimde karar kılındı.

Rockerland.Com: Size göre Black Metal nedir?
Episode 13: Black Metal, metal türlerinin en ekstrem noktalarından biridir. Death Metal varken en sert en agresif metal tarzı değildir ama içeriğini sevimsiz, çirkin, leş konulardan aldığı için çok da antipatiktir. Sertlik ya da müzikal teknikten çok çirkin hislerin dışa vurumudur. Fantazidir. Bireyciliktir.Bizim grup olarak Black Metal algılayışımız bu yönde.

Rockerland.Com: Sahnede çalmasını en sevdiğiniz parça hangisi?
Episode 13: Eheh..aslında herkesin favorisi farklıdır tabii..Ama ben Pitch Black'ten parçalar çalmayı çok daha fazla seviyorum, çünkü gitar performansı olarak yeni parçalarla kendimi çok daha fazla müziğin içinde hissediyorum..Ayrıca bunda, Tabula Rasa parçalarını bir çok kez çalmış olmamızın etkisi de olabilir..Sanırım her zaman çıkacak olan albümden bişeyler çalmak daha zevkli olacaktır.. Benim favorilerim ise Self destruction ve War.

Rockerland.Com: Grubun bir lideri var mı? Kimin sözü daha fazla geçer?
Episode 13: Yoo, aslında hiç böyle bir şey söz konusu bile olmadı. Çok demokratik davrandığımız da söylenemez yani alınacak herhangi bir kararda herkesin fikri de gerekmeyebilir, ya da gerektiğinde çoğunluğun dediği de uygulanmayabilir..Bir formülü yok açıkçası, o an için o anda bulunanların doğru olduğunu düşündüğü bir fikir direk uygulamaya geçebilir.Zaman kaybındansa ortalama bir fikir çok daha faydalı olabiliyor çünkü.

Rockerland.Com: Dinleyicilerinizden aldığınız tepkiler nasıl? Eleştirileri müziğinizi geliştirmesi bakımından önemli buluyor musunuz?
Episode 13: Aslında iki kutup var..Bizi ya gerçekten çok seviyorlar ya da hiç sevmiyorlar..Bizimle irtibata geçenler, e-mail atanlar, kuliste konuşanlar ya da forumlara yazılar yazanlar çok büyük oranda müziğimizi seviyorlar. Son dönem konserlerimizi izlemiş olanlar, gruptaki duruş değişikliğini çok rahat anladılar ve bu açıdan gruba olan ilgi daha da arttı. Ama gerçekçi olmak gerekirse tarz değişikliğinde, ya da grupla ilgili alınacak kararlarda grup elemanları dışında kimsenin fikri birincil derece önemli değildir..Çünkü çoğu zaman herkesin her konuda bir fikri bir bildiği olur ve bu kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. O yüzden iyi niyetli olsun ya da olmasın, yapılan eleştiriler bizi sadece ama sadece biraz düşündürür, müziksel gelişim açısından da nihai kararı grup düşünür ve sonuca vardırır.

Rockerland.Com: Örnek aldığınız veya daha iyisi olmayı hedeflediğiniz gruplar var mı?
Episode 13: Aslında sevdiğimiz tarzına, duruşuna, müziğine hasta olduğumuz on bin tane metal grubu var. Ama hiçbirini örnek almamayı denediğimizde grupla ilgili bir çok sorunun, çözemediğimiz bir çok problemin üstesinden daha rahat gelebildiğimizi gördük. O yüzden bir grup durumu her ne olursa olsun kedisiyle yüzleşmeli, kendi olarak yapabileceği en iyi işleri düşünmelidir.

Rockerland.Com: Episode 13 normal hayatta ne yapar? İş - Güç..?
Episode 13: Tolgahan müzikten başka bir şeyle ilgilenmiyor. Can makine mühendisliğinde okuyor. Sermet, fizik bölümünde. Ben çevirmenlik yapıyorum.

Rockerland.Com: Başınıza gelen ilginç olaylar nelerdir?
Episode 13: Konserler dışında beraber çok da vakit geçiremiyoruz aslında, çünkü Tolgahan Ankara’da yaşıyor, ben de birkaç ay öncesine kadar maalesef orda yaşıyordum.O yüzden pek grupça takılamıyoruz. Aslında başımıza çok da ilginç olaylar gelmiyor ya da ben şu an hatırlayamadım..eheh.

Rockerland.Com: Günlük hayatta dinlediğiniz gruplar kimler?
Episode 13: Çok çeşitli aslında, genel olarak doom metal, progresif metal vs. gibi gay tarzlar dışında her türlü metal grubunu seviyoruz. Bu aralar diyeceksen eğer, Satyricon, Keep of Kallessin, Watain, Shining, Craft, 1349, Carpathian Forest, Zyklon vs. dinliyoruz.

Rockerland.Com: Yeni albüm için kesin bir tarih var mı?
Episode 13: Eheh.Türkiye’de yeni albüm için kesin bir tarih genelde olmaz çünkü işleri ağırlaştıran karmaşık diplomasi, işini yapmaktan aciz bir çok idiot ve finansal problemler her zaman çıkış tarihini birkaç gün/ay/yıl attırır. Biz Pitch Black’in eylül 2007’de çıkacağını tahmin ediyoruz.

Rockerland.Com: Kısaca yeni albümden bahseder misiniz?
Episode 13: Yeni albüm dokuz parçadan oluşuyor. Tarz olarak ve içerik olarak ilk albümden biraz daha farklı bir yerlere koyulabilecek bir albüm. Bu da aslında gayet doğal çünkü Tabula Rasa’yı yaptığımız zamanki kadrodan üç kişi gruptan ayrıldı ve Pitch Black’de yer alan her türlü şarkı ile ilgili fikirler Can ve bana ait. Pure black metale daha yakın bir albüm oldu.

Rockerland.Com: Albüm kapağı çok güzel. Namtaru ile çalışmak kimin fikriydi?
Episode 13: Tam hatırlamıyorum ama çok büyük ihtimal Can’ın fikriydi. Namtaru’nun çalışmaları gerçekten gayet güzel. Bize de güzel iş çıkarttığını düşünüyoruz

Episode 13
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Episode 13 Röportajı [2006]