♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008 Empty
MesajKonu: Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008   Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008 I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 9:34 pm

Stormlord [RoCKinDaRK]: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için “rockindark” adına teşekkür ederim sana Seçkin :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Rica ederim esas ben teşekkür ederim. Albüme 5 kala gayet güzel oldu bu :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Evet yeni albüm öncesi bu röportajı gerçekleştirmekte bizim açımızdan oldukça sevindirici :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Aslında bu soru çok klasik olduğu için sormaktan pek hoşlanmıyorum ama yine de sizi tanımayanlar adına faydalı olabileceğini düşündüğüm için bizlere kısaca Gates Of Eternity tarihinden bahsedebilir misin?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Tabi ki de... 18 Ocak 2005'te grubu Soykan Aydın(gitar) ile birlikte kurduk. 2 adet demo(Storm Behind The Gate ve A New Level) yayınladık. Ülkemizin birçok yerinde farklı farklı konserlerde yer aldık. Daha fazla detay için de www.myspace.com/gatesofeternity ye yönlendirsem röportajı okuyanları herhalde kimseyi kırmış olmam değil mi :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: tabi seçkin her yön serbest :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Senin de bildiğin gibi “Gates Of Eternity”, “sonsuzluğa açılan kapılar” anlamına gelmekte. Peki, bu ismin altında yatan bir anlam var mı sizin için? Yani savunulan bir görüş ve dinsel bir olgu gibi…

Seçkin [Gates Of Eternity]: Dinsel hiçbir şey yok.Aslında açıkçası bu ismi koyarken altına her hangi bir anlam bir destek koyma kaygısı içinde değildik sadece ismi koyarken benim en çok etkilendiğim "kapı" ve "sonsuzluk" temalarının basit bir bileşimi olan bu isim çıktı ortayaSavunulan görüşleri de bu isim beraberinde getirdi yani açıkçası bir noktada üzerinde durduğumuz özellikle liriksek olarak herşey bir noktada, bu isme dayanıyor diyebilirim.Ama tamamı ile kulağa güzel gelmesi üzerine konulmuş bir isim,sence de kulağa hoş gelmiyor mu :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Bence hem fantastik hem de gizemli bir havası var yani yeterince hoş ve ilgi çekici olduğunu düşünüyorum :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Teşekkürler :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Yaklaşık 5 dakika röportaj duruyor bizim evde elektrikler gittiği için ve elektrikler gelince insanoğlunun ateşi bulduğu ilk zamanki gibi sevinen ben Seçkine durumu aynen şu cümleyle açıklıyorum: “Hay anasını satayım elektrikler gitti tam da transa geçmiştim abi ” :=) :=) :=) O anda gülüşmeler vs. oluyor :=) :=) :=) Kısa bir süre sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Aldığımız bilgilere göre yeni albümünüz üzerindeki çalışmalarınız sona ermekte. Peki, yeni albüm bilindik Gates Of Eternity çizgisinde mi olacak yoksa bizi yeni sürprizler ve değişiklikler beklemekte mi?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Aldığınız bilgiler gayet de doğru Hatta bir kaç güne kayıt süreci biticek gibi görünüyor Açıkçası söz konusu Gates Of Eternity olduğunda senin ve tüm dostlarımızın da alışık olduğu üzere yeni ya da bilinenden farklı şeyler artık şaşırtıcı olmamaya başladı yani canımız ne isterse onu yapan adamlar olduğumuz için her an herşey olabilir modundaki insanlarız Albüm ile ilgili söyleyebileceğim... beklentileri fazlası ile karşılayacak bir albüm yaptığımızı düşünüyoruz ve elimizden geldiğince kendimize has bir soun yaratmaya çalıştık. İstediğimiz kafamızdaki belli soundların etrafında insanların dinlediğinde bu Gates Of Eternity diyeceği bir sound yaratmaktı sanırım istediğimize bir miktar ulaştık artık geri kalan kararı dinleyenler verecek.

Stormlord [RoCKinDaRK]: Kayıtlarınızı oluştururken bağlı kaldığınız belirli bir kalıp var mı? Yani önce sözler sonra notalar mı ya da tam tersi veya bizim bilmediğimiz başka bir metodunuz mu var :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Bu albümdeki parçalarda biraz daha teknik bir yapı izledik.Yani keskin hatlara sahip oldu şarkılar.Yani parçaların bir araya getirilmesi ile bütüne ulaştık.TAbi bunda önce sözler sonra gitarlar ya da tam tersi olacak şekilde tek sabit bir sistem izlenmedi bu noktada biraz daha doğaçlama gelişti herşey.Herhangi bir kalıba bağlı kalmadık sadece bu albümdeki bestelerde biraz daha sistematik bir... metot ile yaptık besteleri ikinci albüme daha emporvize bir sound düşünüyoruz :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Bildiğin gibi eski nesil ile şimdiki yeni nesil arasında birçok değişim görülmekte. Bu değişimlerden en göze çarpanı eski grupların yer verdiği kadar yeni grupların solo kısımlarına çok az yer vermeleri ya da parçalarında hiç solo bölümü bulunmaması. Gerçi bu görüş her yeni grupta geçerli değil ama günümüz gruplarının büyük bir kısmının genellikle riffler üzerinde yoğunlaştıkları bir gerçek. Böyle olunca da müzik kısır bir döngüye girmekte ve aynı şeyler birbirini tekrar etmekte. Peki, senin bu sorun hakkındaki görüşlerini öğrenebilir miyiz?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Açıkçası söz konusu müzik olduğunda pek de kuralları sevmeyen bir adamım.Yani illa solo olacak ya da illa rifflere abanılcak gibi bir takıntım yok.Kaldı ki bu duruma sorun olarak bakmıyorum sonuçta müzik bir tercih meselesi hem yapan açısından da hem dinleyen açısından.Olaya Gates Of Eternity perspektifinden bakacak olursak şarkılarımızda gayet tadı iyi ayarlanmış sololarımız var ama açıkçası 9 dk sololar filan pek de tercih etmediğimiz şeyler yani bu iş sololu da oluyor solosuz da oluyor kim nasıl isterse öyle yapsın her iki şekilde de güzel şeyler çıkıyor ortaya :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Peki Seçkin, Grup olarak ilerisi için belirlediğiniz hedefleriniz hakkında bize biraz bilgi verir misin?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Şimdiden rahatlıkla söyleyebilirim ki gözümüzü yurt dışına diktik bile :=) Tam bir Aziz Yıldırım tabiri ile "Gates Of Eternity'i Dünya markası yapmak "Şimdiden albüm sonrası hamlelerimiz, klip planlarımız, turne stratejimiz ve 2.albüm ile ilgili planlarımız hazır önümüzdeki 2 3 sene için planlarımızı yaptık diyebilirm imkanlarımız el verdiği ölçüde bunları hayata geçireceğiz tabi ne olduklarından pek de bahsetmeyeceğim biz genelde yapacağız değil yaptık deriz :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Arada da Fenerin reklâmını da yaparım diyorsun :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Yok tabir cuk oturdu o yüzden :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: tamam öyle olsun :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Bildiğin gibi ülkemizde metal müzik dinleyen kesimin bir çoğu birbirini çekememekte. Bu bazen kuşak çatışmasından bazen de çeşitli egolar veya diğer başka sebeplerden kaynaklanmakta. Bu sorun ülkemiz grupları arasında da zaman zaman yaşanmakta. Senin bu konu hakkındaki görüşlerini öğrenebilir miyiz?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Bu konuya metal müzik dinleyen kesim olarak değil de insanlar olarak baksak? Yani ülkemizde çan eğrisi sisteminde arkadaşının aldığı düşük nota "ohhh düşük almış salak" diye sevinen ya da iyi not alana beddua eden gençlerimiz var ve birçoğu da metal müzikle uzaktan yakından alakalı değil. bu bağlamda olayı bu tayfaya indirgemek pek de sağlıklı bir yaklaşım olmaz diye düşünüyorum. tabi ki de içinde bulunduğumuz piyasada bu durum fazlasıyla mevcut ve göze batıyor ama fazla umursamıyorum kendi işi yerine başkalarını çekememek ve ego yapmak ile uraşanlar kalitesizlikleri ile sadece belli bir yere kadar dayanabiliyorlar sonra da yok olup gidiyorlar ortalık bunların örnekleri ile dolu. O yüzden pek de takmıyorum bu konuyu.

Stormlord [RoCKinDaRK]: Aslında senin de dediğin gibi bu konuya en iyi cevap; herkesin birbirine karışmadan işini yapması ama malum gerçekler ortada :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Kesinlikle katılıyorum herkes işine baksın ve kaliteyi yakalasınlar :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Genellikle herkesin kendine örnek aldığı birileri vardır. Sen de vokallik yaptığın için bu piyasada kendine örnek aldığın vokal veya vokaller var mı?

Seçkin [Gates Of Eternity]: TAbi ki de.Gelmiş geçmiş bir numaralı idolüm eski Courtyard vokali bir dönem Solitude'ta da vokallik yapmış olan Mert Güvener'dir.Ciddi anlamda herşeyiyle örnek aldığım idolüm diyebilirim ki şahsi olarak da tanıma şansına eriştiğim birlikte vakit geçirdiğim ve hayranlığımın tanıdıktan sonra kat kat arttığı bir frontmandir.Onun haricinde False In Truth'tan Toygar Naiboğlu'nu da ciddi anlamda beğeniyorum.Yurt dışındakilere hiç girmeyeyim :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Gir abi ne olacak, hazır röportaj yapıyorken girmedik yer kalmasın :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Peki Ya :=) bir çok vokali örnek alıyorum kendime ama hiçbiri tam olarak benim kafamdaki frontman değil.Fred Durst(Limp Bizkit)'ten Trevor Strand(Black Dahlia Murder)'a kadar bir çok vokali oturup ders diye çalışmışlığım vardır.

Stormlord [RoCKinDaRK]: Son zamanlarda senin ve diğer grup arkadaşlarının sürekli dinlediği grup veya gruplar var mı?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Mevcut dinlediğim grupların yanında bu aralar Mors Principium Est ve My Grain isimli gruplara sardım diyebilirim ikisi de taş gibi gruplar şiddetle tavsiye ederim :=) Onun dışında eski Limp Bizkit hastalığım nüksetti bu aralar ona da sarıyorum sık sık :=) Müzikal anlamda çok geniş bir yelpazeden besleniyoruz o yüzden sayamayacağım kadar çok grubu takip ediyoruz bu günlerde :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Evet haklısın özellikle My Grain grubunu siteye eklemiştim geçenlerde. Gerçekten çok gaz ve sağlam grup :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Müziğin giderek dijitalleşmesi hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz biraz ve bunu yoğun bir şekilde albümlerinde kullanan metal müzik grupları sana ne derecede samimi gelmekte?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Müziğin dijitalleşmesine ne bağlamda baktığımıa bağlı bu.Yani sytnh kullanımı gibi müziğe katkıda bulunan şeyler ise kesinlikle olmalı diyorum fakat herşeyin sampledan verilmesi hatta artık abartılıp bas gitarın bile sample ile verilip basçısız sahneye çıkılması ile son derece samimiyetsizdir bence.Kaldı ki metal sahne müziğidir çıkacaksın paldır küldür çalacaksın coşturacaksın bunu ister... Kayıt bağlamında da baktığımızda açıkçası dinlediğim her grubun soundunda biraz açık bir mastering anlayışı ve canlılık arıyorum.Yani inanılmaz derecede temiz fakat kulağa hücum kayıt gibi gelecekmiş kadar canlı bir sound olmalı bu bağlamda dijitallik çok sevimsiz ve samimiyetsiz kalabiliyor bence…

Stormlord [RoCKinDaRK]: Yani sonuçta albümlerinde bu tarz yolllara çok abananları sahne performanslarında görüyoruz :=)

Seçkin [Gates Of Eternity]: Yorumsuzdur :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Grup olarak icra ettiğiniz müzik tarzını sadece bir müzik veya eğlence olarak mı görmektesiniz. Yoksa bu müziği bir felsefe olarak hayatlarınıza empoze mi ettiniz?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Tek bir cümle ile cevap versem?Gates of Eternity bizim için müzik grubu değil yaşam tarzıdır.Hatta hadi biraz daha uzatayım cevabı.Red Hot Chili Peppers'ın karizma frontmani Anthony Kiedis bir röportajında cümleyi tam hatırlamıyorum ama şöyle bir şey der : "Yediğim her lokmayı bir sonraki konserimi nasıl etkileyeceğini düşünerek yiyorum ve ben bundan mutluyum".Bizim için de durum bundan farksız. Gates Of Eternity bizim için bir yaşama biçimidir.

Stormlord [RoCKinDaRK]: Bize metal müziği kendi görüşünce tanımlar mısın?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Zor bir soru :=) Açıkçası hiç düşünmemiştim olaya sadece metal müzik olarak bakmıyorum belki de ondandır.Ama içinde direnişi ve ayakta durmayı barındırdığı kesin bence.Öfke hat safhada ve ben bunu seviyorum.Boşa öfke de değil ayrıca...Yani bakıyorum da metal müziği kendi adıma tanımasaydım bahsetmem gereken şeylerden nasıl bahsedecektim merak ediyorum.Ama metal müzik olmasaydı herhalde seri katil filan olurdum baya da ünlü olurdum bu konuda :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Çıktığınız konserlerde sahne ile ilgili dikkat ettiğiniz hususlar var mı varsa nelerdir? Bir de sahnede seyirciyle sürekli iletişim halinde olmayı seviyorsunuz izlediğim kadarıyla.

Seçkin [Gates Of Eternity]: Açıkçası sahnenin geniş olması en büyük dileğimiz Çünkü sahnede çok hareketliyiz ve bunla ilgili önceden planlanmış bir şey yok çıkıyoruz eğleniyoruz Seyirciyle ister istemez iletişim halinde oluyoruz çünkü bizim için bizi izlemeye gelen insanlar orada bizim için var olan dostlarımız onlarla birlikte dağıtıp hoplayıp zıplama ve bağırıp çağırma gibi güzel eylemler için sadece sahnede olduğumuz süre var bu yüzden onları da performansımıza dahil ediyoruz. Hiçbir grubu olmayan dinleyicilerken sahnede samimi adamlar arardık. Mademki sahneye çıktık biz de onu vermeliyiz dostlarımıza kaldı ki karakterimiz de bunu gerektiriyor. Çıkıp şekil yapamayız bir ton derdin sıkıntının içinde rahatlayabileceğimiz tek yer orası çıkarız ve dostlarımızla eğleniriz :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: http://www.gatesofeternity.net isimli resmi web siteniz şu anda kapalı. Tekrardan ne zaman aktif olacağı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Sitenin yeni tasarımı hazır server ile ilgili bir sorun var şu an sitenin isminde değişikliğe gidebiliriz bu sorunu çözdüğümüzde sitemiz tekrardan aktif olacak

Stormlord [RoCKinDaRK]: Şarkılarınızda hangi konulara değinmekte ve işlemektesiniz?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Sözleri ben yazıyorum ve elimden geldiğince birçok konuya değinmeye çalışıyorum. Ama genel olarak hayata karşı direniş, günlük yaşantının problemleri, geçmiş yaşantıların bıraktığı izler, mücadele ve hiçbir şeye karşı yıkılmama durumu... Sözlerimiz okuduğunuzda hayata karşı direnişi asla elinden bırakmayan güçlü bir adamın sözlerini semboller aracılığı ile anlattığını göreceksiniz. Henüz genciz ve ne olursa olsun oturup ağlayarak hiçbir şey çözülmüyor biz de dimdik ayakta dururuz ve bunu da söz müzik neyimiz varsa yansıtırız. Yani şarkılarımızı dinlerken lirikleri de beraberinde okursanız ayağa kalkıp büyük bir güçle haykırıp yumruğunuzu masaya vurmanız hiç de şaşılacak bir reaksiyon olmaz :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Türkçe sözlü parçalar yazma gibi bir düşünceniz var mı gelecekte?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Evet var. Bu albümümüzde de bir iki parçada Türkçe bölümler olacak bizim için son derece deneysel oldu 2.albüme tamamı Türkçe bir parça fikri var kafamızda tabi ne olur bilemeyiz ama yapabilirsek gayet güzel olur bizim için

Stormlord [RoCKinDaRK]: Grubun sound’unda zaman zaman İsveç death metali, zaman zaman da yeni jenerasyon metalcore ve thrash riffleri boy göstermekte. Peki, Gates Of Eternity’i diğer gruplardan ayıran bir özelliğin olduğunu düşünüyor musunuz veya farklı bir konumda bulunmak için bir çaba sarf ediyor musunuz?
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008 Empty
MesajKonu: Geri: Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008   Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008 I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 9:34 pm

Seçkin [Gates Of Eternity]: Soundumuzla ilgili izlenimin doğru zaten biz de İsveç death/metalcore tabanlı çalışıyoruz ama daha önceki bir cevapta da söylediğim gibi orijinal olmak bizim için çok önemli ve bunun için kasmıyoruz ortaya çıkan bu oluyor.Her birimiz milyar tane grup ve müzisyen dinliyorzu farklı farklı tarzlar ile ilgileniyoruz yani Hakan'ın teknik death dinlediği bir dönemde Özgür fantastik senfonik eserlere sarabiliyor aynı anda ben hardcore/nu-metal furyası ile ilgilenirken Soykan klasik eserlere yoğunlaşabiliyor.Genel olarak kafamızda bir Gates Of Eternity soundu oluşturduk buna ne katabiliriz onu düşünüyoruz sürekli ve bu farklılıktan ortaya orijinallik çıkıyor.Tek sabit noktamız Anadolu motifleri yani artık bilinen tabir ile "Anatolian Death Metal" :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Peki, Gates Of Eternity’nin hayalinde aynı sahneyi paylaşmak istediği grup veya gruplar var mıdır?

Seçkin [Gates Of Eternity]: Tabi ki de bir çok grup var.Unearth,Quo Vadis,Killswitch Engaded,The Black DAhlia Murder bunlardan bazıları tabi In Flames,Soilwork gibi büyükleri saymıyorum bile  Türkiye'den de şu sıralar Affliction diyoruz seviyoruz,tapıyoruz Bunun hariince ülkemizde sahne almak istediğimiz her grupla sahne aldık eğlendik :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Evet Seçkin röportajımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Son olarak rockindark ailesine ve dinleyicilerinize söylemek istediğin son cümleleri alalım senden…

Seçkin [Gates Of Eternity]: Rockindark ailesini seviyorum :=) sık sık da takılıyorum zaten siteye :=) Bizi takip eden ve destekleyen tüm dostlarımıza teşekkürler ayrıca size de bu röportaj için çok teşekkürler :=)

Stormlord [RoCKinDaRK]: Ben de sana röportaj teklifimizi grup adına kabul ettiğin ve verdiğin samimi cevaplar için teşekkür ediyorum kardeşim :=) Biz de sizi çok seviyoruz diyerekten yeni albümünüzü de sabırsızlıkla beklediğimizi belirterek başarılar diliyoruz…

Gates Of Eternity röportajı 07.02.2008
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cenotaph Röportajı [2008]
» Afgrund Röportajı [2008]
» Carnophage Röportajı [2008]
» Nettlethrone Röportajı [2008]
» Dismember Röportajı [2008]