♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Urgehal Röportajı [2003]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Urgehal Röportajı [2003] Empty
MesajKonu: Urgehal Röportajı [2003]   Urgehal Röportajı [2003] I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 9:55 pm

Norveçli black metal grubu Urgehal'in hikayesi bizi sene '91'e geri götürdü. Trondr Nefas, tabiki ailesinin ona verdiği isim bu değil, 24 yaşında. Kendisi grubun kurucu üyelerinden biri ve kendini çok küçük yaştan beri metal sahnelerine atan biri.
- T.L Mesiah ve ben gerçek anlamda 1990 da beraber çalmaya başladık. Evet, çok gençtik.

Trondr metalle kendini bildi bileli ilgileniyor. O ve T.L Messiah ciddi anlamda bir kayıt yaptıktan sona Urgehal doğar...

- İlk blackmetal'i duyduğum zamandan itibaren ona yöneldim. O kadar uçuk bir sound'u vardı ki!.

Belli bir forma sokulduktan sonra '92 deki albüm underground piyasasında yer aldı.

- Biz biri '94 te diğeri '95 in başında olmak üzere 2 demo kaydettik. Bu demolar kendilerini underground
piyasasına kabullendirdi, özelliklede Almanya'da. Daha sonraları Almanya'da ki provalardan sonra bize bir dizi teklif
geldi.

URGEHAL bir albüm kontratı imzaladı ve ilk albümün ismini "Armachrist" oarak belirledi ve '95'te piyasaya sürüldü. Ardından '97'de onu "Massive TerrestrialStrike" izledi. Ama asla bir 3.albüm yapmadınız. Sebep neydi?

- Çok fazla şey oldu. 2. albüm hakkında bir sürü yanlış anlamalar oldu. Esas olarak albümde yazım hataları vardı, biz her nekadar onların gerçek anlamlarını bulmalarını istesekte yüzümüze gözümüze bulaştırdık. Ne kadar anlamaları için mücadele etsekte sonuç yine aynıydı. Bize bunların albümden çıkarılmasını istediler. Bizde böylece bu kötü etiketten kurtulmaya karar verdik. Bu olaydan sonra çalmaya devam ettik ve aceleci davranıp bir başka kötü etiketle karşılaşmamaya çalıştık. Daha sonra bir kayıt yaptık ve No Colours firmasıyla devam ettik. Artık bize karşı o kadar sert duygular beslemiyorlardı. Stephan bize tekrar bir demo çıkarmayı önerdi. Bu çok ilginç olacaktı, ama biz ondan bir süre hiç bir şey duyamadık...

3.Albümleri geçen sene başka bir etiket adı aldınta satışa sunuldu. Albüm Flesh For Beast Records'tan kendi evleri olan Hönefoss tan çıktı.

- Bu albüm etiketiyle ilgilenen kişi bizim çok yakın ve metale ilgisi olan biriydi, iyice kafayı çekip önümüze geleni becerirdik hehehe... Aradan çok uzun zaman geçtiğinden ve artık gereken ilgiyi göstermediğimizi düşündüğünü söyledi. Bunları sadece çok içtiği için söylediğini düşünmüştüm. Ama ayılıp tekrar düşününce ne
demek istediğini anladım. Tabiki bu durumla ilgilendik. Ve böyle ciddi bir teklif geldiği için ve onun fikrine göre hareket edersek hiçbir şeyi yüzümüze gözümüze bulaştırmayacağımızdan emindik. Ve bundan sonra o albümle çok yakından ilgilendi. Bir çok şarkıyı trash ve black metal karışık olarak yazdık. Stüdyoya girdiğimizide yeni albüm için daha çok black metal tarzında kaydetmeye karar verdik. Ve biz doğru bir kararla 2 tane cover parçası koyduk. Bunlar Kreator'dan "Ripping Corpse" ve Sepultra'dan "Anti Christ" idi. Her zaman albümde bir çift cover olmasını isterdim. Diğer şarkı ise bizim "NYX", şu bizim No Colours'ın "Massive Terrestrial Attack" a koymayı "unuttuğu" parça! Onların bize yaptığı piçliklerden biriydi...

Kreator ve Sepultra bu ikisinin bir çok albümü Trondr'a genç yaşta başladığı metal müzisyenliğinde ilham kaynağı olmuştur:

Slayer, kesinlikle ve albüm özellikle (old) Metallica ve Death etkisinde. Benim her zaman favorim Iron Maiden. Maiden'ı ilk kez ilkokulda dinlemiştim. Ve hala bazı eski Scorpion şarkıları hoşuma gidiyor ve öyle anlaşılıyorki
hala Blue Öyster Cult ın büyük bir fan'ı. Bu metal kafalı albümleriyle kendisine hard rock'ın ve metal'in
büyüleyici dünyasını sokanları asla unutmayacak.

Şimdiki başlığımız ise URGEHAL'ın yeni albümü "AtomKinder" ve Trondr bu albümle bayağı bir ilgi toplayacaklarını düşünüyorlar.

- Biliyorum içinde bir sürü şarkı var, ama hepsi çok iyi ve birbirlerine pek benzemiyorlar. Ve ben az bir
maliyetle dopdolu bir albüm yarattığımıza inanıyorum. Bu kayıt diğerinden perspektif açıktan çok
daha iyi ve biz bunun için çok mutluyuz.

URGEHAL'in albümündeki logo gerçek anlamda bir black metal logosu. Değişik bir düzenleme. Kapağın üzerindeki resim albümdeki şarkı sözleriyle bir bütünlük içeriyor.

- Bu bizim albümle ile ilgili ilk fikrimizdi, konsept olarak birbirini takip eden şarkılar olabilirdi ama biz öyle yapmadık. Bu şarkılar az veya çok "Atomkinder" ile uyuşuyordu. Evet haklısın, sözler özellikle çok uyuşuyor. Genellikle herşeyi açık açık, olduduğu gibi yazarım ama "Atomkinder" farklı çünkü onu daha çok mecaz anlamlar içerecek şekilde yazdım. Bu daha çok insanların gözlerini açıp neler olup bittiğini anlaması için yaptım...

URGEHAL hala albümlerine ölü bedenler koyarak ve onların ambiyansını ortaya çıkartarak kullanan sayılı norveçli black metal gruplarından biri

- Evet, bu bize her açıdan puan kazandırıyor. Biz bunları bugün bile hala kullanıyoruz çünkü biz bu müziği para
veya ünlü olmak için kullanmıyoruz. Kendimize gerçekten ciddi anlamda birer müzisyen olarak bakıyoruz. Bizi
bu noktaya getiren '92 deki ceset resimleri üzerideki eski okul çalışmalarımızdır.

URGEHAL Almanya içindeki küçük bir turdan yeni döndü.Bir alman şirketi onları davet etti ve bütün masraflarını karşıladı.Hayatları boyunca unatamayacakları bir anıları oldu. Onlar Berlin'in "Antinorsk Black Metal" gruplarıyla kavga ettiler. URGEHAL Berlin'in gerçek undergrounduyla tanıştı...

Morten (Kaalhus- "Flesh For Beast" in menejeri") bizimle kontağa geçti ve oraya gelmemizi istedi. Bizim
masraflarımızı karşıladı ve bize Berlin'de iki yer ayarladı. Birincisi fena değildi herşey yolundaydı.Yaklaşık 120 kişin olan normal düzeyde bir konserdi. Ama diğer mekan tam bir karmaşaydı. Eski bir katran fabrikasının yerine kurulmuş küçük bir alandı. Bir sürü punk, MC'ler ve black metalciler vardı. Harabenin tam ortasında kocaman bir ateş yakmışlardı. 300 metalci biz sahneyi terkettiğimizde buraya geldi ve sahne arkasına geçmeye çalıştı, orada
çok büyük kavgalar ettik. Bu korkutucuydu, ama aynı zamanda eğlenceliydide. Burada kesinlikle hala eski
duygular vardı... Kimse ciddi bir şekilde yaralanmadan kendimize geldik. Hala Anti-Norveç'li insanlar vardı. Sonra buradan karavanla dışarı çıkmaya karar verdik ama kimse arabayı sürebilecek kadar kendini iyi
hissetmiyordu. Biranönce buradan çıkıp Almanya'da güvende olabileceğimiz bir yere gitmeliydik ve oradan sonra daha güvenli olacağımız, Norveç'e...

Grup temsilcisi: Trondr Nefas
words: AJ Blisten (Mart 2002)

Urgehal Röportajı [2003]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Diken Röportajı [2003]
» Tool Röportajı [2003]
» Darkphase Röportajı [2003]
» Arch Enemy Röportajı [2003]
» Lost Infinity Röportajı [2003]