♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Jaguar Röportajı [2005]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Jaguar Röportajı [2005] Empty
MesajKonu: Jaguar Röportajı [2005]   Jaguar Röportajı [2005] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 11:23 am

Merhaba röportaja son albümünüz Run Ragged ile başlamak istiyorum. Bu albüm hakkında bize neler diyeceksiniz?

Hımm bu albümde biz sadece kendimizi stüdyoya kapattık ve bu ortaya çıktı. Sadece ne istiyorsak onu çaldık, herhangi bir müzik şirketi ya da herhangi bir insan bize ne yapacağımızı söylemedi. Sanırım içimizde kilitli kalmış birazcık sinir vardı, ve bu müzikle dışarı çıktı. Albümün ortaya çıkış şeklinden çok memnunum, grubu çok iyi topladı.

Run Ragged yeni bir albüm olmasına rağmen tamamen NWOBHM biraz da punk atmosferine sahip. Power games albümündeki soundu korumak istiyorsunuz diyebiliriz. Aslında yukarda ne demek istediğimi eighties şarkısı bize söylüyor. Bu şarkı hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz? Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Sanırım haklısınız, eighties şarkısı doğru olanı yaptığını düşündüğü için o zamanlara geri dönmek isteyen biri hakkında. Sık sık o zamanları düşünürüm ve geri gitmeyi isterim, hayat benim için şimdi olduğundan çok daha basitti. Şarkıyı heavy yapmaya çalıştık, fakat aynı zamanda bahsettiğiniz şekilde de tanımlayabilirsiniz, bu çok çalışıldığını gösterir. Eğer paramız olsaydı bu şarkı için harika bir video çekebilirdik.

Benim albümdeki favori şarkılarım As The Crow Flies, Stray ve Eighties fakat ben özellikle ismimlerinin ilginçliğinden dolayı Feng Shui ve Gulf War Syndrome hakkında soru sormak istiyorum. Feng Shui ve Gulf War Syndrome hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

'Feng Shui' gerçekten feng shui hayat tarzına bir yorum, bunun yanında belli bir yeri olan ve belli bir yön doğrultusunda durmak zorunda olan bir sandalyeyi anlatmak istedim, veya siz evinizi çok kesin renklere boyamak zorundasınızdır, bu bize biraz aptalca geliyor bu yüzden sadece bu gözlemimizi bu şarkıda dile getirdik. �Gulf War Syndrome' son gulf savaşında İngiliz askerlerine uk hükümeti tarafından yapılan haksız muamele hakkında. O savaş bir zaferle sonuçlanmadı fakat eski askerlerin bazıları bu savaşta savaşmış olmanın sonucu olarak öldü, ve bizim hükümetimiz sanki bu hiç olmamış gibi davrandı.

Farkına vardığım diğer nokta bass gitarın sesi. Çok yüksek. Bunu böyle kaydetmeyi siz mi istediniz, yoksa bu yeni bascınız Daren Furze�un yaptığa işe karşı duyduğu heyecanının bir sonucu mu?

Bu kesinlikle Darren ın çalış tarzıyla alakalı, ve evet bu şekilde kaydedilmesi planlanmış bir şey değildi.

En başlarda ve tekrar birleşmenizin ardından da bas gitarist her zaman sizinleydi fakat run ragged den önce gruptan ayrıldı. Jeff cox jaguar için sound açısından çok büyük öneme sahip biriydi, hatta jaguarın cover projelerini o yapıyordu. Bize jeff�in ayrılık sebebini söyleyebilir misiniz? Ve merak ediyorum jeff�in run raggeda hiçbir katkısı oldu mu?
Öncelikle jeff rox run ragged�a hiçbir katkıda bulunmadı, albüm yazıldıktan çok önce gruptan ayrılmıştı. Jef�fin ayrılmasını istemedim ve o da gerçekten gitmek istemiyordu, çok yeni aile sahibi olmuştu ve gruba gereken zamanı ayıramıyordu, her şeye rağmen umuyorum ki jeff iyidir.

Run Ragged kadrosuna baktığım da orijinal çizgiden bir tek sen varsın bu albümde. Diğerleri gruba nasıl katıldılar ve grubu nasıl etkilediler? Bu arada davulcu Nathan cox, jeff cox ve ünlü NWOBHM label neat recordsun sahibi aynı zamanda ex-Tygers of Pan Tang üyesinin herhangi bir akrabalık bağı var mı?

Davulcu nathan cox ilk katılandı, davulcuya ihtiyacımız olduğunu duyup gelmişti ve jaguarın soundunada çok uydu. Daha sonra vokalist Jamie manton katıldı, o çok iyi olduğu için onu başka bir gruptan çaldık, sesi çok gür, özellikle sağ kulağıma çığlık attığında! Darren furze Jeff Fox�un yerine katıldı, çok sessiz bir insan, sigara ve içki kullanmıyor, dövüş sanatları uzmanı, böylelikle kimse onunla sikişemiyor, ha ha! Onların hepsi kendi stilleri çerçevesinde soundu etkilediler, ancak gruba bütün olarak baktığımızda hala jaguar olduğu görülüyor. Hayır, coxlar arasında herhangi bir akrabalık yok!

Vocal jamie mortonun çok kuvvetli bir sesi var ve senin de dediğin gibi �onun sesi çok gür , gerçekten mikrofona ihtiyacı yok.� Fakat sanırım eski jaguar fanları paul merrel ı görmek istemiş olmalılar. Bildiğim kadarıyla paul şu an bir müzik mağazasında çalışıyor. Grubu yeniden toplamaya karar verdiğinizde vokal olmayı paul e önerdiniz mi ve hala onunla görüşüyor musunuz?

Ilk olarak 1998 de tekrar bir araya geldiğimizde durumu paul merrel ile tartıştım ve o yeniden birleşme projesinde olmak istemediğine karar verdi, bunun artık iyi bir iş olmayacağını düşündü ve bende onun kararına saygı gösterdim, böylelikle yeni bir vokal arayışına çıktık. Artık bir müzik mağazasında çalışmıyor, genelde her iki yılda bir onunla karşılaşıyorum!

Jaguarın dağılmasından sonra sen ve paul The arena adında bir grupta yer aldınız. Bu grup hakkında ne söyleyebilirsin? Bu gruptan hiç şarkı var mı ve sen bu şarkıları piyasaya sürmek ister misin?

The arena temel olarak jaguarın bittiği yerde başladı ve �This time� doğrultusunda devam etti, nerdeyse AOR. Müzikal anlamda çok iyi bir gruptu, fakat biz çalmaktan çok eğlenmekle ilgilendik, ve sonuç olarak da bu durum grubu parçaladı. O zamanlara ait live performanslar ve demolar elimde var fakat bunlar piyasaya çıkarılır mı bu konuda şüpheliyim.

Eski davulcunuz Chriss lovell i 1984 den beri görmüyorsun. Grup dağılırken ortaya çıkan bir tartışma mı buna sebep oldu? Grup neden dağıldı? Dağılma sebebi sizin bakış açılarınızdaki farklılık olabilir mi?

Chriss lovell grup tam olarak dağılmadan sekiz ay önce, �this time�ın kayıtlarından hemen sonra gruptan ayrıldı o ayrıldığı sırada hiç bir tartışma yoktu, fakat dürüst olmak gerekirse söyleyebilirim ki her ikimiz de o zamanda birbirimizin sırtını görmekten memnunduk. Sonunda grup kötüye gitti, hepimiz bütün bu olanlardan sıkıldık ve sadece farklı şeylerle ilgilenmek istedik.

Son albümünüze ve gelecek planlarınıza geri dönmek istiyorum. Run Ragged Angel Air records imzası altında piyasaya sürüldü. Angel airın sloganı �sanatçının söze sahip olduğu yer� şeklinde. Onlarla yaptığınız anlaşma hakkında bize ne söyleyebilirsin? Tatmin oldun mu?

Evet Angel Air records ile olan anlaşmamız beni tatmin etti, imzayı atmadan önce de Angel Air etiketini seviyordum. Onların piyasaya sürdüklerinin bir çoğuna sahibim ve gerçekten bu isimle çalışıyor olmak çok iyi.

Gelecek planlarınız neler? Avrupa turu ya da yurt dışında herhangi bir konser olacak mı? Yeni bir albüm için kafanızda fikirler var mı?

Avrupa showlarının organizasyonu için çoktan çalışmalara başladık, ve ekimde Hollanda ve almanyada olmak üzere iki performansı kararlaştırdık, istenildiği sürece her yerde çalarız, bunu organize etmek bizim için mümkün! Şu sıralar evde yeni bir şarkı fikri üzerinde çalışmaktayım.

Grubun tekrar biraraya gelmesinin ardından yapılan ilk albüm �wake me� çok fazla sevilmedi. Düşündüğüm kadarıyla siz de bu albümle çok tatmin olmadınız. Bu durumu albümü çok aceleye getirmenize bağlayabilir miyiz? Son albümünüzüm �wake me� gibi eleştiriler alacağını düşünüyor musunuz?

Tamam albüm biraz acele içinde yapıldı, ve evet o çok daha iyi olabilirdi, fakat düşnüyorum ki aldığı eleştirilerden çok daha iyilerini hakediyordu, içinde çok iyi şarkılar vardı. Tahminim o ki insanların bizden ne istediklerinin farkına varmadık. Elimizdeki kayıt bütçesiyle yapabileceğimizin en iyisni yaptık, o zaman da bu kadarı mümkündü. Umarım �Run ragged� �Wake Me� den daha iyi eleştirler alır, bunun hakkında hiç birşey yapamam.

Dağılmanızdan 15 yıl sonra tekrar birleştiniz ve wackenda sahne aldınız. Bundan önce sadece bir konser vermiştiniz. 15 yıl sonra binlerce insanın önünde sahnede olduğunuzda ne hissettiniz? Benim bacaklarım titrerdi

Önceden düşündüğüm gibi kötü bir performans olmamasına rağmen, evet sinirlere işkence eden bi durumdu, iki şarkıdan sonra sinirlerim yatışmaya başladı. Showun geri kalanını uyumum, hatalar yapma ve bunun gibi birçok ayrıntı hakkında endişelenmekle geçirdim. Wacken daki performansımızdaki herşey bir deneyimin cehennemiydi ve bunu tekrar yapmayı çok isterim.

Müzikal zevklerin hakkında konuşmak istiyorum. Hellowenın eski gitaristi, master plan gitaristi rolan grapow bize meladik metal icra ettiği için melodik metal dinlemekten sıkıldığını söylemişti. Sen de onun gibi mi düşünüyorsun? Trash ve death grupları yerine Korn dinlediğini duymuştum.

Çok ilginç, bu nerden çıktı bilmiyorum. Korndan ve birçok nu-metal grubundan hoşlanmam, bir ya da iki trash/death grubunu seviyorum, �six feet under�ı çok severim. Ben temel olarak yetmişler ve seksenlerin başına takılı kalmış biriyim, led zepellin, deep purple, bad company, ac/dc ve Queen�in eski halleri, sex pistols, The clash severim ve bu liste böyle uzar gider. NWOBHMden Raven ve Diamond Headi severim.

Korn, Limp Bizkit,Linkin Park gibi grupların heavy metale yeni bir sound getirdiğinimi düşünüyorsun yoksa onların sadece bir trend den ibaret olduğunu mu düşünüyorsun? Birçok metal fanı bu grupların heavy metale zarar verdiğini düşünüyor ve bu grupları bir heavy meatl grubu olarak görmüyor.

Ben de bu fikre katılma eğilimindeyim, onları metal grubu olarak görmüyoruz, daha çok heavy pop gibiler ya da bazen gitarlı boy bandlerden öteye gidemiyorlar, fakat yinede metal müziğe zarar verdiklerini söyleyemem, tahminimce sadece gitar popun farklı bir türü. Hepsine başarılar dilerim.

Sanırım sizin müziğinizde bir punk etkisi var ve doğru olan o ki bir çok NWOBHM grubu punk müzikten etkilenmiştir. Sizi kim etkiledi? Punk müziğin NWOBHM gruplarına etkisi nedir?

Bütün NWOBHM gruplarının gerçekten punktan etkilediğini düşünmüyorum, mesela saxon gibi bir grupta punk etkisi duymadım. Punk etkisi �second wave� olarak ifade edilen Raven gibi bizim gibi hatta belki Venom gibi NWOBHM gruplarıyla ortaya çıktı, Pistols ve The Clash ile büyüdüm, ve bunların etkileri biizm müziğimizde ortaya çıktı. Punkı Motorhead ve UFO ile engelledik, hızlı çalmak bizim için doğal görünüyor sadece.

NWOBHM grupları punk gruplarıyla kıyaslandığında onların farklı bir sound ve farklı bir tavırla ortaya çıktıkları söylenebilir. Sizin için NWOBHM ve punk arasındaki farklılıklar nelerdir, özellikle tavır farklarının sebepleri nelerdir?

NWOBHM ve punk bir çok anlamda benzerlerdi, kendi singleınızı yapmadaki �onu kendin yap� mantalitesi konusunda, bir çok küçük markanın her yere dağılması konusunda, bence bu metal için sağlıklı olandı, aslında ona yeniden hayat verdi, metal birçok büyük kayıt markası için kocaman bir �fuck you� idi! Farklar belli bir şekilde müzikal. hız faktöründen başka şarkı sözlerinde bahsedilen konularda da farklılıklar var. Ben aynı zamanda NWOBHM gruplarının punk gruplarından her zaman için büyük olabilmek adına daha hırslı olduklarını düşünüyorum.

Lars Ulrich özellikle sizin Heavy metal heroes compilation da bulunan Stormchild şarkınızdan çok etkilendikerini söylemişti, ve eğer yanılmıyorsam bu şarkı onların Whiplash şarkılarını etkilemişti. Stromchild�ın başarısı sizin için gerçekten bir dönüm noktası. Turnelerinizde bu şarkıyı seslendirmeyi ya da şarkıyı yeniden düzenleyerek yeni albümlerinize koymayı düşünüyor musunuz? Bu şarkı hakkında bize ne söyleyebilirsin?
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Jaguar Röportajı [2005] Empty
MesajKonu: Geri: Jaguar Röportajı [2005]   Jaguar Röportajı [2005] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 11:23 am

'Stormchild' bizim ticari anlamda piyasaya çıkardığımız ilk şarkı, ve bu yüzden bizim için çok büyük bir öneme sahip. Bu şarkı aynı zamanda dünya çapında bir çok insanın dikkatini grubun üstüne çekti ki bu bize çok yardımcı oldu, ve evet Lars Ulrich metallicanın bu şarkıyı çaldığını ve Whiplasha dönüştürdüğünü söyledi. Bu gurur okşayıcı ve Larsın hala bunun için bana bir bira borcu var ha ha!! 1982den beri ilk defa bunu ekimde holllanda ve almanyada çalmayı düşünüyoruz. Ancak onu tekrar kaydedileceğini sanmıyorum.

Bazı insanlara göre Power Games ilk power metal albümü. Bugünlerde yapılan power metal albümlerinden farklı olmasına rağmen bu albümümn power metal grupları için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda ne düşünüyorsun. Kendinizi power metal icra ediyor olarak görüyor musunuz?

Hmmm, yukarıdada bahsettiğim gibi biz sadece hızlı çalmayı seviyoruz, herhangi farklı bir şey yapıyor olduğumuzun farkında değiliz, insanların �Power games� in daha önce duydukları şeylerden birazcık farklı olduğunu dşünme sebeplerini anlayabiliyorum. Bu günlerde grubu nasıl sınıflandıracağımdan emin değilim, �baba-metal� doğru olan olabilir, ha ha!

This Time sizin diğer albümlerinizden farklı ve Power games den sonra fanlarınız tatmin etmedi, fakat ben This Time ı seviyorum ve onda çok daha iyi bölümler olduğunu düşünüyorum. This Time hakkındaki eleştiriler hakkında ne düşünüyorsun? Bu albümü tekrar kayıt etme şansınız olsaydı, bunu yapar mıydınız?

Her zaman dediğim gibi geriye bakıldığında kariyerimiz içinde This time ın büyük bir hata olduğu kolaylıkla görülebiliyor, ve ben power gamesi seven insanların nasıl this times dan nefret edebileceğini takdir ediyorum, iki albüm sanki farklı gruplar tarafından yapılmış gibi duruyor. O zamanlar bütün fanlarımızı kaybedeceğimizi ya da insanların this time albümünü sevip sevmeyeceğini düşünmedik, yazabildiğimiz en iyi şarkılar olduğunu düşündüklerimizi piyasaya çıkardık, müzikal anlamdaki sitil farkı oldukça büyük. Fakat ben hala this time ile gurur duyuyorum, içindeki bir çok şarkıyı seviyorum, albümü tekrar kayıt etme gibi bir durumun olabileceğine inanmıyorum. Küçük ve önemsiz bir ayrıntı,This time ın orjinal bir cdsi ebay tarafından geçenlerde 818.39 dolara satıldı, şaşırtıcı!

Uzun yıllardan sonra jaguar wake me run ragged la müziğe tekrar döndü. Seksenler ile şimdiyi karşılaştıracak olursan grup,izleyiciler ve imkanlar konusunda iyi olanlar ve kötü olanlar neler?

Bence şimdilerde rock/metal grupları için yenilikler oluşturmak seksenlerde olduğundan daha zor, büyük markalar gelişmekte olan grupları tanımak ve onlara artık yatırım yapmak istemiyor, onlar sadece çabuk parlayan pop gruplarıyla ilgileniyorlar, çalmak içinde çok falza buluşma imkanı yok aynı zamanda. Çok karamsar göründüğümün farkındayım ancak hayat gerçekten bugünlerde çok zor, üzgünüm.

Seksenlerde ingiltere heavy metal adına çok önemli bir ülkeydi. Fakat şimdi eski günlerin çok uzağında bir konumda. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Yanlış giden şeyler neler?

Neyin yanlış gittiğini gerçekten bilmiyorum, haklısın, ingiliz metali berbat bir konumda, sanırım bugünlerde avrupanın geri kalanı ve USA metal konusunda çok daha fazla önemli. Ingiltere moda olana kafayı takmış durumda, cool olmaya çalışıyor, onu kaybettik. Burda bir çok metal grubu var ancak onların hiç biri bir etki bırakabilecek gibi görünmüyor.

Bira Darkzine Türkiye için yayın yapan bir webzine. Türkiye hakkında ne biliyorsun? Türkiyeden hiç bir grubu tanıyıp tanımadığınızı merak ediyorum.

Itiraf etmek zorundayım Türkiye hakkında çok şey bilmiyorum, fakat ilk fırsatta gelmeyi ve öğrenmeyi istiyorum. Ne yazık ki hiç bir türk grubunun ismini veremeyeceğim, burda Türk gruplarını gördüğümüz tek yer eurovision şarkı yarışması.

Röportaj için teşekkürler. Fanlarınız için son sözünüz nedir?

Türkiye�deki fanlarımıza merhaba demek istiyorum ve umarım birgün gelebilir ve sizin için çalabiliriz...Rock on!!!!

Jaguar Röportajı [2005]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Diabolical Röportajı [2005]
» Emperor Röportajı [2005]
» Kreator Röportajı [2005]
» Darkthrone Röportajı [2005]
» Moonspell Ropörtajı [2005]