♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Ehrimen, Fuat Akseki Röportajı [2005]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Ehrimen, Fuat Akseki Röportajı [2005] Empty
MesajKonu: Ehrimen, Fuat Akseki Röportajı [2005]   Ehrimen, Fuat Akseki Röportajı [2005] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 11:29 am

Türkiye`de yapılması icrası en zor sanat dalı müzik olsa gerek. Özellikle politik müzik yapan gruplar bundan çok çekmiştir. Solculuk adına müzik yapanlar dışında bir de
1990`ların sonunda bazı satanistler özellikle şarkı sözleri ve yaptıkları müziğin black metal olması nedeniyle televizyonların, gazetelerin, hatta bazı emniyet müdürlüklerinin
boy hedefi haline geldiler. Hatta bir tanesi o zamanlar Kanal 6 televizyonunda yayınlanan ve günümüzde medyanın önemli pozisyonlarından birinde oturan kişi tarafından "Satanistler
işte bu şarkıyı dinliyorlar" diye televizyon ekranlarından açıkca ifşa edildi. Bunu başka bir şekilde izah etmek gerekirse boy hedefi haline getirilip bir takım çakalların önüne atıldı.
Ehrimen. Grubun sitede bir yerlerde biyografisi var, zaten son dönemlerde etkin olmadıkları için haklarındaki eski bilgiler güncel gibi satılabilir. O yüzden size gruptan bahsetmek
yerine Ehrimen`in 1999 yılında çıkardığı ve bazı rock müzik yazarlarının kendi çıkarttıkları rock müzik antolojilerinde dönüm noktası olarak geçen, yada en meşhur ifadeyle satanistlerin Türkiye`de dinlediği albümün, "Il Aderissa"nın söz yazarı ve tabii ki vokalisti Fuat Akseki ile birbirimizi tanıma ve anlama çabalarımızı sunacağım.

Fuat Akseki ile ikibinli yılların başında tanıştım, demodaki sesi haricinde. Tanıştıktan kısa bir süre sonra Ankara`dan taşındığı için bundan bir süre öncesine kadar uzaktan
ne yapıp ne ettiğini bildiğim bir adam olarak devam ediyordu hayatına. Sitemiz sağolsun, kendisiyle tekrar iletişime geçebildik, konuştuk, kaynaştık. Sonra da geçmişe döndük,
siz okuyun, satanist - ülkücü - nazi nasıl olunur bilin diye.

Bizim durumumuzda röportaj yapmak zordur, soru sormakta. Karşılıklı oturup içkilerimizi içerken konuşuyor olsaydık, herşey daha kolay ve akıcı olabilirdi, başlamak için uygun kelimeleri seçme zorunluluğu olmazdı falan da filan. "Mesela şöyle başlayalım, kayıtlı bir Ehrimen tarihi yok, Murat grubu kurdu, sonra nasıl olduysa grup toplandı, ilk demo çıktı, ardından senin de içinde olduğun ikinci demo çıktı. Başka pek bilinen birşey yok. Sen ne zaman girdin gruba, girdiğin de grup hangi aşamadaydı. Bir de Ehrimen`den önce başka bir grupta söylemiş miydin?"

"98 yazıydı. Üzerimde karabulutlar yakartop oynuyor, gözyaşlarını tutamayan ay üzerime düşmemek için Newton kanunu ihmal ediyordu. Tam bu sırada şimşek yan tarafımda beliren bir evin kapısını araladı, içeride Murat ve Mesut oturmuş kara kara düşünüyordu. Kapıda silik harflerle şöyle yazıyordu!:

Hemen altına;
"Beni bilgeliğinle aydınlat
Kalbimi nefretinle doldur
Cehennemin efendisi
İnsan soyunun acımasız düşmanı
Bana senin yolunda ölmeyi bahşet
Senin sonsuz kavganda ölmeyi bahşet
Lucifer"
yazdım ve girdim."
Evet Ehrimen`e 98 yazında girdim. O zamanlar grup elemanları dağılmış sadece Murat ve Mesut kalmıştı. Ehrimen`den önce profesyonel bir grupta vokal yapmadım. Geçici gruplarla vocalist olarak bir süre barlarda çaldık. Tabii black metal değil, thrash tarzında."

Fena bir başlangıç olmadı bence, gerisi daha kolay geldi. En azından "kapıdan içeri girdin, oturdunuz ve başladınız birşeyler yapmaya. Başlangıçta amaç neydi, "lan hadi bir şarkı yapalım herkes bizden bahsetsin mi yada daha önce kimse böyle birşey yapmadı hadi bakalım ilk biz yapalım mı ? Yoksa ne?"
Fuat beyler devam ettiler "İkisi de değil. Amacımız kendi içimizdekileri dışarı çıkarabilmekti. Bunun için en önemli şey kendimiz olmaktır. İşte bunun en güzel örneği; Kutadgu Bilig.
Motivasyonu sağlaması ve söylerken içimi titretmesi, beni Kutadgu Bilig'i Türkçe söylemek zorunda bıraktı. Bundan sonra Türkçe vokalli black metal grubu sayısı oldukça arttı.
Hepsini selamlıyorum."

Isınmıştık sanırım. Sözlerin en önemli kısmı bir şeyler anlatıyor olması, o yüzden bana göre dil çok problem değil. Ama Türkiye`de yapılan şarkılar içinde "İl Aderrissa`ın hatırlanma potansiyeline sahip olan şarkı yok. Hatırlıyorum, o muhteşem satanist olayları ve ardından Fatih Altaylı`nın programında "işte satanistler bu şarkıyı dinliyorlar!!" şeklinde beyanda bulunmasının ardından ertesi gün sokakta bir sürü kişi "luciiiferrr, al beni yanınaaa" diye söyleniyordu. Bu da aynı dili konuşmanın, konuşabilmenin ve onu anlamanın gücüdür, sevgiler. Bu kadar konuştum bi soru soramadım. Kısmet.. Düşünüyorum da o demoda bu Türkçe şarkılar olmasaydı bugün bir çok şey daha farklı olabilirdi. Ama biz Ehrimen`den bahsetmiyor olurduk, senle röportaj yapmamız pek olası olmazdı.. Türkiye`nin en sansasyonel demosunun söz yazarı ve vokalisti olmak ne getiriyor insana yada neleri götürdü?
(Dipnot olarak belirteyim. Bu soruda kullandığım "Türkiye`nin en sansasyonel demosu" tabiri için uzun süre düşündüm, doğru olduğuna inandığım için yazdım...)

"Burada biraz savunmaya ihtiyacım var. Evet sanılarına katılıyorum, ama bu bir tiyatro oyunudur. Ben böyle bir müziğin karşısında ilkokul çocuğunun anılarını anlatamazdım. Elbette sözlerimde mitolojik konular işlemeliyim. Ama satanist olaylarının patlak vermesi benim sözlerimden değil, bir kaç kendini satanist diye adlandıran insanların yaptığı olaylardan kaynaklanmıştır. Evet daha önce de bahsettiğim gibi Türkçe black metal yapmak isteyip de yapamayanlar sokakta saçmalamışlardır. Bu da o insanların kültür seviyesini gösterir.
Fatih Altaylı ile görüşmemizde bırak satanisti, parçaları Türkçe söylediğimden dolayı ülkücü satanistler ünvanı ile belirtilmiştir ) Ardından Aktüel dergisinin kapağında çıplak bir hatun (ve de çok seksi idi), kafasında siyah bir bere işte ülkücü satanistler diye bahsedilmiştir. Bu insan böylesine haber yaparsa geride kalanlar ne yapsın.
Son olarak şunu belirteyim; Ben ve grubumda ki arkadaşlarım ne ülkücüdür ne de satanisttir, bir tiyatro oyununda sahne almış profesyonel oyunculardır. Türkiye`nin en sansasyonel demosunun söz yazarı ve vokalisti olmak ne getiriyor insana yada neleri götürdü? derken lütfetmişsin teşekkür ederim ama ben içimden geleni yazdım ve söyledim. Bana ne birşey kazandırdı ne de benden birşey aldı. Ortak bir çalışmaydı başardıysak bizi mutlu etti" şeklinde geldi cevap. Sanırım daha iyi açıklanamazdı da...

Demoda kullandıkları sözlerin bir şekilde ünlü olup başınıza iş açabileceğini düşünmediler mi? Hepimiz biliyoruz ki geri kalmış bir arap ülkesinde yaşamıyoruz, ama hali hazırda özellikle medyadaki öküzler yüzünden halkın açık görüşlülüğü tv kameraları karşısında eş seçmekten ileri gidememekte. Bir mankenin memelerini açtığı tv`de haber olup kimseyi mahkemelik etmezken başka konularda böyle değil olay.. Şimdi de değil o zaman da değildi. Neydi onları cesaretlendiren. Lucifer ?

"Gerçekte ismimizin oldukça duyulacağını kestiriyorduk, ama medyanın bu derece öküz olabileceğini tahmin edemedik. Sonuçta bu sözleri kullandıysak kendimize göre haklıydık, ki hiç bir insan elini bile bile ateşe sokmaz. Bu ülkede cesaretsiz hiç bir iş yapılamıyor değil mi Sahip. Eskiden, sanatın sanat olduguna inanıyorlarmış. Şüphesiz ki o zamanlar sanat da sanatmış. Katılıyormusun ?"

Katılmıyorum diyemedim, diyemem de. Anladığım o demo için sonuna kadar haklı olduklarını düşündüğüydü. Peki neden kendilerini hiç savunmamışlardı ? Neden haklı olduklarını bile bile sessiz kalmışlardı. Sesleri neden hiç duyulmadı? Ve bir önemli nokta daha, tüm bu olacaklar biliniyor olsa, bugün aynı albümü kaydedip piyasaya çıkarırlar mıydı ?

"Biliyorsun ki sevgili kardeşim, o dönemde Kızılay`da siyah kot giyip, üzerine siyah tişört geçiren herkesi kolundan tutup götürdüler. Böyle saçma sapan bir durum karşısında nasıl olacak da kendimizi savunacağız. Mümkün mü? Yine de bu olaylardan sonra 2 tane konser verdik ki haklı olduğumuzu biliyorduk. Peki madem durum bu kadar vahimdi onlar bizi neden bulmadılar??? Bana gelipte bu şarkı sözlerinin anlamı nedir neden demediler??? Şimdi ki şartlarda da geleceğini bilemediğimiz günlerde ki şartlarda da bu demoyu çıkartırdık."

Aslını isterseniz ben başka şeyler konuşmaktan yanaydım, ama aklıma gelen sorular hep benzeri eksenleri kullanıyorlardı... "Ehrimenin bu "satanist" olaylarında ki yeri sence nedir,
Ehrimen bu olayları nasıl etkilemiştir, yada etkilemiş olabilir, yada etkilememiş midir?" bunlardan sadece biri...

"Ehrimen`in satanist olayları ile hiç bir ilgisi yoktur, olayların çıkmasında hiç bir rol oynamamıştır" diyor Fuat. "Ancak olaylardan sonra bazı metal müzik yapan gruplar (bkz Bira Darkzine - İzmir Polisi Dosyası) ki bu grupların bazısı ya var ya yok bilemiyorum, gündeme geldi. Bu gruplar arasında Ehrimen ve blues yapan bir arkadaşım da vardır ki Allah kolaylık versin."

Bu defaki sorum hafiften piyasayla ilgili "Türkiye`de Ehrimen ve benzeri ilklerin ardından pek çok grup Türkçe sözlü metal müzik yapmaya başladı, ama pek çok grupta yapılan bu işleri mesnetsiz yere eleştirdi. Genel olarak bakışın nedir bu olaylara? Türkçe müzik yaptın diye eleştirenlere bir cevap verir miydin?"

"Aslında cevap almayı haketmiyorlar ama senin için bir kaç söz ileteyim dostlara. Eğer bir parçayı dinlemeye başladıysanız bu kulağınıza hoş geliyorsa ki eğleniyorsunuzdur, eğleniyorum deyin güzel olmuş deyin. Sırf saplantı uğruna yok Türkçe olmuş, Fransızca olmuş demeyin. Erman Toroğlu çok var bu ülkede. Sözler ister Türkçe, ister yamyamca olsun güzelse ne ala."

"Ehrimen`in konserleri, o dönemki dinleyici potansiyeli gibi şeyler pek netice etmedi sanırım ki grup çok uzun bir durağan sürece girdi, Elemanlarını askere gönderdi,(satanik bir grup olarak!) sonrada dağıldı? neden devam edilemedi sence?" sanırım Fuat`ı kızdıran bir soru oldu. Özellikle dağıldı demem.

"Tamamen spekülasyon! Takdir edersin ki dinleyici potansiyelimiz oldukça fazla ve o kadar da seviyelidir, yani bu işi bilen adamlardır. Fakat bazı zorunlu sebepler bizi yavaşlattı ama durdurmadı. Ehrimen profesyonel bir gruptur. Eski kalıplaşmış parçalarımız ve piyasaya çıkmayan yeni parçalarımız gündemdedir. Ehrimen için dağıldı sözlerini kabul etmiyorum, bu dağılma değil, sürekliliğini kaybetmedir. Bundan önce de nice dağılmalar olmuştu ki "hadi konser var" deyince o şehirde buluşuruz biz!

Çok uzaklaşmıyorum sorumdan, Ehrimenin geri kalanları yeniden bir araya gelecek mi diyorum. "Evet sürekli konuşuyoruz, buna hepimiz sıcak bakıyoruz. Fakat hayda kalkalım biraz zor oluyor ama o gün de gelecek yakında. Luciferi anmayalı yıllar oldu desem yeridir . Ayrıca Ehrimen`in geri kalanları diye bişey yok, Ehrimen bir gruptur, elbette bir konser veya albüm teklifi olursa değerlendiririz. Anlayacağın yaşlanmadık daha "

Bundan önce hep geçmişten konuştuk. Gelecekten konuşmak için devam edeceğiz. İkinci bölümde...

Ehrimen, Fuat Akseki Röportajı [2005]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ehrimen Röportajı [2007]
» The Raven Röportajı [2005]
» Diabolical Röportajı [2005]
» Emperor Röportajı [2005]
» Kreator Röportajı [2005]