♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥

AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Kargaşaya Devam : Discordia [2006]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση

Rep Sistemi : 2

MesajKonu: Kargaşaya Devam : Discordia [2006]   C.tesi Tem. 18, 2009 11:54 am

Discordia kurulduğundan bu güne sürekli dağıldığı konusunda dedikodular çıkan ender gruplardan.Belki de tek.Şöyle ki; Discordia'yı konsere çağırsak?
Onlar 4 yıl önce dağıldı ya olm. vb. muhabbetler yıllardır dolanıyo.Grubun dağıldığı tekrar söylenince darlandım artık. Gidip röportajı patlattım. sevgilerleRöportajda öğrendim ki Discordia hiç bi zaman dağılıp yeniden toparlanmamış.

Shatraug : Merhaba Mehmet ve Burak.Nasıl gidiyor? Ortalıkta sürekli Discordia nın dağıldığına dair söylentiler dolaşıyor.Gürdal'ın askere gidişiyle bu söylenti bir kez daha ortaya çıktı. Bu konu hakkında birşeyler söylemek ister misin?

Mehmet: Merhaba .Öncelikle şunu söylemek istiyorum,Discordia şimdiye kadar hiçbir zaman dağılmadı ve şimdi de bir dağılma söz konusu değil.Gürdal'ın askere gidişiyle çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık.Geri geldiğinde zaman kaybetmeden Ankara'da Midas'ın Kulaklığı'nda albümümüzü kaydedeceğiz.Gerekli tüm materyaller hazır. Bazı dönemlerde suskun kalmamızı sanırım dağılma olarak algılıyolar.Yapabildiğimiz sürece bu müziği yapmaya devam edeceğiz.
Burak: Yaşın getirdiği şeyler de var.Sonuçta herkes bi şekilde geçimimizi sağlamak zorunda ve bu yüzden hepimizin yöneldiği birer mesleği var.Erman'ın şu anda Ankara'da çalışıyor olması ve grup elemanlarının askerlikleri grup adına bazı zorluklar çıkarıyor.Discordia hiçbir zaman dağılmadı.Sadece bazı dönemlerde biraraya gelme sıkıntısı çekiyoruz o kadar.

Shatraug : Grup 1994'te kurulmasına rağmen ilk demoyu 2004 te kaydedebildiniz. Müzik yapmanıza engel olan bazı şeyler mi vardı?

Mehmet: En önemli etken maddi imkansızlıklardı.Üstelik bu müziği Samsun gibi bir şehirde yapmaya çalışıyoruz.Bir diğer etken de aradığımız davulcuyu bulamamızdı.Birçok kişiyi denememize rağmen istediğimiz performansı tutturamadık.Bu da bazı şeylerin gecikmesine sebep oldu.Benim askerliğim,ben döndükten sonra Burak'ın askere gidişi ve şimdi de Gürdal'ın askerliği çalışmalarımızı uzun bir süre olumsuz yönde etkiledi.Bunlar yeterliydi zaten.
Burak: Zaten biz bu müziğe başladığımız dönemde Samsun'da stüdyo bile yoktu.Evde biraraya gelip beste çalışmalarını yapıyorduk.Zamanla Samsun müzikal anlamda bir kaç basamak birden atladı,yeni stüdyolar açıldı ve bunu değerlenirip demomuzu kadettik.

Shatraug : Paincollector dan bahseder misiniz biraz? Bir demo için gerçekten oldukça üst seviyedeydi. self-released bir demoydu ve sanırım 300'e yakın cd elinizde kalmış Piyasaya sürmeyi denediniz mi yoksa bu konuda bazı sorunlar mı çıktı?

Mehmet: Gerçekten bu demo için çok olumlu tepkiler aldık.Ancak tam bizim istediğimiz gibi olmadı.Demoda bazı aksaklıklar vardı ama bunlar bizden kaynaklanan sorunlar değildi, kayıt yaptığımız yerle alakalıydı.Çünkü kaydı yapan kişinin bu tarz müziği kaydetme hakkında bilgisi yoktu.Çok kötü noktalarda bazen mikserin başına ben geçip elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım.Bunun olumsuz etkileri demoya yansıdı.Bizim içimize sinmediği için de piyasaya sürmedik.Beğenmediğimiz bir kayıtla insanları sömürmeyi uygun bulmadık ama isteyen herkese elden dağıtımınını yapıyoruz.
Burak: En azından Paincollector demosu sayesinde bizi seven ve merak eden rock severlere bestelermizi dinletmiş olduk. Çok daha iyi bir kayıtla onların karşısına çıkmayı istiyoruz.Bu sefer istediğimiz sonuca ulaşırsak kayıdı piyasaya sürüp çok geniş bir kitlenin bizimle tanışmasını sağlayacağız.

Shatraug : Peki ya 'Deyyus Distro' nun demonuzu sizden izinsiz piyasaya sürmesi hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

Burak: Adlarına yakışır bi deyyusluk yapmışlar işte Öncelikle bu işi bizden habersiz ve izin almadan yapmaları çok büyük bir yanlıştı.En azından bize sorabilirlerdi.Kaldı ki bu işi para kazanma amacı güderek yaptılarsa zaten söyleyebileceğim pek birşey yok. Demoyu istesek biz de piyasaya sürebilirdik. Bunların yanı sıra, demomuzu bize ulaşamayan müzikseverlere ulaştırabildilerse ne mutlu.

Shatraug : Discordia, Roma mitolojisinde karışıklık çıkarmak ve insanlar arasında sorun yaratmakla sorumlu tanrıçanın ismi. Ayrıca Principia Discordia isimli, karmaşayı öven ve dinle alay eden bir kitap da var. Grubun ismini oluştururken nelerden etkilendiniz? Mitolojiyle ilgileniyorsunuz sanırım.

Mehmet: Ben, şahsen ansiklopedi karıştırmayı seven bir insanım ayrıca mitoloji ve frp'yle de yakından ilgileniyorum.Ansiklopedide 'Discordia' kelimesine rastladığımda ilk olarak okunuşu ilgimi çekti. Daha sonra anlamına baktığımda kargaşa tanrısı olduğunu gördüm.Zaten bu müzik te kolay anlaşılabilir bir şey değil.Bu isimde karar kıldık. Daha sonra Discordia'nın farklı anlamları da olduğunu gördük.Mesela Principia Discordia gibi.Ayrıca Discordia isminde büyük bir nakliyat firması da var.Arkadaşlar, üstünde kocaman 'Discordia' yazan tırlara rastlayıp bize geliyordu. Biz de "Evet yaa bizim tırlar" diyorduk

Shatraug : Live in Samsun kaydı hakkında bişeyler söylemek ister misiniz? Konser kayıt albümü çıkarmayı düşündünüz mü yoksa hatıra amaçlı mıydı? Gerçi ses kalitesi düşük olduğu için sadece izlemekle yetindik

Mehmet: Bu kayıt sadece kendimiz için çektiğimiz görüntülerden oluşuyordu.Piyasaya sürmek gibi bir niyetimiz yoktu.İsteyen arkadaşlara verdik ve onlar da kendi arkadaşlarına verdi. Bu şekilde piyasaya dağıldı. Zaten amatör kameralarla çekilmiş bir şeydi.Asıl amacımız elimizdeki tüm görüntülerden bir cd ve klip hazırlamak.Bunların kaliteli olması da bizim için çok önemli.

Shatraug : 2. demo için çalışmalara başladığınızı duyduk. Gürdal'ın askere gidişiyle ara verildi galiba.Kayıtlar için session eleman kullanmayı düşünür müsünüz?

Mehmet : Bu 2. demo albüm niteliğinde olacak gibi.Maddi olarak ve şarkılar bakımından tüm hazırlıklarımızı tamamladık.önümüzdeki tek engel Gürdal'ın askerde olması.Onun yerine başka birisine çaldırmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Zaten müziğimize O'nun kattığı duyguyu başka birinin verebileceğini düşünmüyorum.
Burak : Gürdal sonradan olma bir bassçı değil, yıllardır müziğin içinde ve bu işin en iyi şekilde eğitimini veren bir kişi.Zaten yıllardır biraradayız.Birbirimizi tanıyoruz ve tamamlıyoruz.Bu yüzden session eleman kullanmamız gerçekten gereksiz olur ve zararları müziğimize de yansır. Bu anlamda O'nun yerini dolduracak bir bassçı bulmamız zor.

Shatraug : Samsun hakkında ne düşünüyosunuz peki? Türkiye piyasasına biraz uzak kalıyor.Bunun getirdiği olumsuzluklar var mı?

Burak : Samsun şu anda eskiye göre çok daha iyi.Stüdyoya girip müzik icra eden kişilerin sayısı ve enstrüman satışları geometrik olarak bir artış gösterdi.Ama bizim zamanımızdaki imkansızlıkları düşününce Samsun'u gerçekten başarıyla temsil ettiğimize inanıyorum.Türkiye'de rock müziğin sadece bir kaç gruptan oluşmadığını anlayıp önyargıyla yaklaşılmadan bize de şans verilseydi çok daha iyi şeyler yapabilirdik.
Mehmet : Samsun'un bize engel olan tarafı ilk başlarda enstrüman sıkıntısı çekmemizdi.Başladığımızda etrafımızda bu müzikle ilgilenen kimse yoktu. 3-4 kişi evde toplanıp müzik icra etmeye çalışıyorduk.Halkın bu müziğe bakış açısı da pek iyi değildi açıkçası. Bunun sıkıntısını da çok çektik.İstanbul, Ankara veya başka bir büyük şehirde bu işe girişseydik çok daha büyük yerlere gelebilirdik.Ama yıllar geçtikçe Samsun'un da gelişme içinde olduğunu gördük.

Shatraug : Grup elemanları bir aradayken veya konserlerde başınızdan geçen unutamadığınız anılarınız varmı demicem.Olduğunu biliyorum (ukala mod on).Bir tanesini anlatsanıza.

Mehmet : Aslında dediğin gibi çok var Samsun'da düzenlediğimiz ilk konserde sahneye çıktığımızda davulcunun gelmediğini farkettik.Bir süre gelmesini bekledik ama ortalıkta yoktu. Sanırım bizi ekmişti O'nun yerine davulun başına ben geçmek zorunda kaldım ve konsere bu şekilde başladık. Zaten o şartlar içinde kırık dökük bir davulla çalıyordum ve zile vurduğumda zil yerinden çıkıp seyircilere fırladı.Konserin devamında gitarist Burak'ın ayağı ses sisteminin kablosuna takıldı ve bir anda tüm ses sistemi iptal oldu.Davulum ve ben seyircilerle başbaşa kaldık Aksaklıkları düzeltip konsere devam ediyorduk ki seyircilerden birisi diğerinin kafasında bira şişesi kırdı.Ortalık iyice karışmıştı ve konser yerine ambulansın gelmesiyle konseri bitirdik.Bütün bu olumsuzluklara rağmen seyirciler ve biz çok keyif aldık.Herşeyi kendi imkanlarımızla gerçekleştirmenin tadı gerçekten apayrı bir şey.

Shatraug : Son birkaç yıl içinde yerli piyasa gerçekten hareketlendi.Başarılı bulduğunuz gruplar varmı?

Mehmet : Son çıkan grupları pek takip edemedim ama tabiki köklü gruplar da yok değil.Cenotaph, Suicide, Courtyard, In Spite gibi olgun grupları beğeniyorum.Daha yenilerden ise Cidesphere gayet iyi.
Burak : Son dönemde çok sağlam gruplar çıktı ama eline yeni yeni gitar alan kişiler de grup kurmaya başladı. Büyük şehirlerdeki gruplar bir şekilde kendini etrafa duyurabiliyor ama diğer şehirlerdeki gruplar da aynı imkanlara sahip olsaydı çok daha iyi şeyler ortaya çıkardı.

Shatraug : Peki sizce bu piyasada Discordia'nın yeri nedir?

Mehmet : Discordia çok kişi tarafından bilinmekte ve genellikle olumlu tepkiler almakta. Ancak biz istediğimiz hedeflere ulaşmış değiliz.Şu an sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da albüm satıp, konserlere katılabilmemiz gerekirdi.Ama bunların gerçekleşmesine, kaybettiğimiz zamanın engel olduğunu biliyoruz.Dediğim gibi ölene kadar bu müziğin içindeyiz.
Burak : Öncelikle bunu dinleyiciye sormak lazım ama Türkiye'de bu müziği gerçek anlamda yapan 10 grup sayabilirim. Fikrimce Discordia, bu 10 içerisinde yüksek bir yerde.

Shatraug : Geleneksel Samsun Rock Festivali ile Discordia uzun süre aradan sonra tekrar sahnedeki yerini alacaktı fakat hava koşulları yüzünden festivalin 2. günü bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Kısacası iptal oldu Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mehmet: Bu konuda çok detaylara da inmek istemiyorum.Bu konser Burak'ın askerden dönüşüyle beraber uzun bir aradan sonra çıkacağımız ilk konser olacaktı ve bizim için çok önemliydi.Dinleyicinin bizi beklediği kadar biz de onlarla buluşmayı istiyorduk fakat organizasyon aksiklikleri bunun gerçekleşmesine engel oldu.Ne demişler kendi işini kendin gör. Kendi konserini kendin organize et Gürdal ve Erman'ın dönüşüyle Samsun'da kaliteli bir konser vereceğiz.
Burak : Yağmur'un bahane olduğuna inanıyorum.Çünkü bizi sevenler şimdiye kadar her türlü olumsuz koşulda yanımızda oldu.Mehmet'in de söylediği gibi konsere çıkmayı çok isterdik.Uzun bir aradan sonra bizi sevenlerle bir araya gelmek güzel olacaktı.

Shatraug : Soracaklarım bu kadardı. Röportaj için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğiniz şeyler varmı?

Mehmet: Ben de röportaj için ve ilginizden dolayı teşekkür ederim.Bu müziği gerçekten çok seviyoruz.Öyle olmasaydı 12 yıldır bu işle uğraşmazdık.Etrafımızda bizi dinleyen, destekleyen tek kişi kalsa bile bu müziği yapmaya devam edeceğiz.Hedef Florida

Emre 'Shatraug' Demirci

Sadakât” Mıydı Zamana Yenilen… Yoksa ”Zaman” Mıydı İhanete Buyur Gel Diyen ..

Rocky Fan '

Kargaşaya Devam : Discordia [2006]
1 sayfadaki 1 sayfası