♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Sarcophagus Röportajı [2006]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Sarcophagus Röportajı [2006] Empty
MesajKonu: Sarcophagus Röportajı [2006]   Sarcophagus Röportajı [2006] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 1:31 pm

Uzun süredir adlarından söz edilmeyen, adeta köşesine çekilmiş hissi veren Sarcophagus'u IronMan'in aracılığıyla bulduk ve konuşturduk. Burak ile hemşeri olduğumuzu, belki de aynı sokaklarda koşup aynı duvarlara işediğimizi farkedince röportaj çok daha zevkli oldu. İlginç loglar elde ettim ama şimdilik vermiyorum. Albümün çıkışında şantaj unsuru olarak kullancam sevgiler saygılar...

Shatraug: Selam Burak. Nası gidiyor işler. 2003 yılında Infernal Hordes of the ancient Times kayıdının piyasaya sürümünden sonra sessizliğe büründünüz adeta. Neler yaptınız bu zaman zarfında, ne işlerle meşgul oldunuz?

Sarcophagus: Evet bunun ardından baya uzun bir süre sessiz kaldık. Aslında çok da sessiz sayılmazdık. Yeni parçalarımız vardı onlarla uğraştık uzun bir zaman. Herşeyin tamam olduğu bir dönemde bassçımız Kanada’ya, gitaristimiz de Almanya’ya gitti. Ben de o dönem Ravenwoods da vokaldim. Bu süreçte herhangi bir şey yayınlamadık ama elimizin altında sadece düzenlenmeyi bekleyen parçalar vardı. Fakat bu dönem tahmin ettiğimizden uzun sürdü. Bu yüzden uzunca bir zaman verimli olamadık.

Shatraug: Sanırım şu an grupta 2 kişi kaldınız. Yeni parçaların kayıdı için gruba eleman almayı düşünüyor musunuz yoksa Infernal Hordes’taki gibi 2 kişi ile mi kayıda gireceksiniz

Sarcophagus: Sanırım öyle olacak. Aslında yeni bir bassçımız var ancak kayıda kadar hazır olamayabilir. Ancak vokalist problemimiz var ama en yakın zamanda o da hallolacak

Shatraug: Ilk kaydınız Pagan Storm’da klavyeler biraz daha ön plandayken Infernal Hordes kaydında ise melodik bir yapı ve yer yer “tatata” şeklinde kazımalar dikkat çekiyo. Kayıtlar sırasında giden gelen elemanların mı tarzınıza bir etkisi oldu, yoksa siz mi böyle olsun istediniz.

Sarcophagus: Yoo hayır biz hep yapmak istediğimizi yapıyoruz. Hiçbir grup elemanının yada başka birisinin müziğimize hiçbir etkisi olamaz. Ne istiyorsak onu yapıyoruz.

Shatraug : Infernal hordes kaydının içinde bile konseptten farklı, ayrı yönlerde bazı parçalar olduğu dikkat çekiyor. Önceden elinizde kalan parçalar mıydı yoksa?

Sarcophagus: Aslında çok da konseptten farklı değil. Sadece parçanın başında clean vokal yapmayı düşündük. Parçanın sonu yine sert bir şekilde bitiyor. Bir de mist of thousand fullmoon parçası biraz değişik oldu. Dediğim gibi biz hoşumuza giden şeyleri parçaların içine serpiştirmeyi seviyoruz

Shatraug: Peki yeni bestelerinizdeki sound nasıl? Bahsedebilir misiniz biraz, yoksa bekleyip te mi görelim

Sarcophagus: Yeni çalışma daha da sert oldu. Çünkü parça konseptlerinin böyle daha iyi olacağını düşünerek klavyeleri biraz daha aza indirdik. Bu kayıt çok daha iddialı olacak. Şu anki tek problem, bunların benim askerliğimden önce yarım kalmadan kaydedilmesi.

Shatraug: Emre askerliğini tamamlayıp döndü sanırım. Askerlik sırası sende. Sizin için büyük bir zaman kaybı oldu bu

Sarcophagus: Evet o henüz yeni gelmişti. Benim gitmem tabi ki grubun iki beyni için çok kötü oldu.

Shatraug: Gitme o zaman

Sarcophagus:

Shatraug: Infernal hordes un kayıtları 2000 de tamamlandığı halde 2003’te piyasaya sürebildiniz. Büyük bir zaman kaybı da burada söz konusu. Neydi önünüze çıkan engeller?

Sarcophagus: En büyük sıkıntı da o oldu zaten. Büyük bir satanizm olayı patlak verdi ve albümün çıkmasının zamansız olduğunu düşündük. Tam çıkacağı sırada ikinci bir olay patlak verdi. Bu sebeplerden dolayı bir türlü uygun zamanı bulamadık çıkış için. Açıkçası çıktığı zaman da hevesimiz kaçmıştı. 3 yıl beklemiş bir kayıt insanın canını sıkıyor. Bu yüzden dağıtım için çok da kasmadık

Shatraug: Peki o dönemlerle şimdi arasında bir kıyaslama yaparsan Ankara’nın ve Türkiye’nin durumu nedir?

Sarcophagus: Yaa açıkçası karamsar olmak istemem ama gerçekleri söylemek gerekirse şu anki metal piyasası Ankara’nın da Türkiye’nin de aydınlık yüzü. Daha fazla konser, daha fazla organizasyon var. Ancak bundan 10 yıl öncesinin tadı yok. Benimle o dönemleri yaşayanlar bilir ne demek istediğimi.

Shatraug: Peki yerli gruplar açısından?

Sarcophagus : Tabi ki bu olayların ardından müziği bırakan, ismini hatta tarzını değiştiren bir çok grup oldu. Aslında şu anki piyasada o zamankinden çok daha fazla grup var ama tek sorun o zamanın çok daha keyifli olduğu. Çünkü o zamanlar insanlar yüzüne black metal yapıyoruz deyince o nasıl bişi diye soruyorlardı. Şimdi çok alakasız tipler bile haa dimmu borgir gibi mi cradle gibi mi diyorlar
Shatraug:

Shatraug : Resmi web siteniz uzun süredir kapalı. Artık tamamiyle myspace olayına mı döktünüz, yoksa kısa süreli bir kopukluk mu

Sarcophagus : Aslında siteyi yenileyeceğiz. Bir de tk adresi gerçekten çok problem çıkartıyor. Her uyandığımda sitenin çökmüş olduğunu görüyorum. Daha iyi bir siteyi yeni kayıtlar bittiği zaman yapmayı düşünüyoruz

Shatraug : islamik hackerlar mı yoksa

Sarcophagus : ahaha yok sadece tk nın salaklığı Zaten sitede böyle bir olaya neden olabilecek bir şey yoktu.

Shatraug : Resimlerinizin altında rastladığımız bir cümle. ”Anatolian Black Metal Art”
nedir bu olay? Anadolu’ya özgü bir black metal akımı doğmuş durumda mı, varsa temsilcileri kimlerdir? Yoksa sadece sizin yaptığınız müziğe verdiğiniz isim mi?

Sarcophagus: Bizim kendi yorumumuz bu. Aslında anatolian temasının en büyük etkisini liriklerde görmek mümkün. Tabi zaman zaman müzikal olarak da bu temayı kullanıyoruz. Bildiğin gibi yurt dışında da herkes black metal isminin başına bir kulp takıyor. Binlerce black metal çeşidi var. Anatolian olduğu zaman yaptığımız müziğin yeni bir black metal kalıbına çıktığını söyleyemeyiz. Biz sadece yaptığımız müziğe ve liriklere yaşadığımız yerin eski ismini vermek istedik. Çünkü gerçekten tarihsel olarak baktığımızda övülmeyi hak eden bir geçmişi var.

Shatraug: Sarcophagus dışında bir kaç projeyle birden uğraştınız. Bunun Sarcophagus adına bir götürüsü oldu mu. Ahh ulan keşke biraz daha Sarcophagus’un üstüne düşseydim dediğin oldu mu hiç?

Sarcophagus: Tabi ki çok oldu ama açıkçası diğer gruplarla olan çalışmalarımın Sarcophagus'a çok da bir etkisi yoktu. Sarcophagus'un zaten bu zamanlardaki en büyük problemi eleman eksiğiydi. Belki grubu tekrar oluşturmak için eleman aramaya çalışsaydım daha iyi olurdu. En son albümü tek başıma kaydetmeyi düşünüyordum ancak Emre Almanya’dan geldi tekrar iki kişi olduk derken askere gitti. Geldiği zaman içerisinde de benim askerlik olayı çıktı işte. Yani iki kişi oturamadık bunun başına.

Shatraug 2 kişi oturunca öttürcez diyosun yani

Sarcophagus: ahaha bakalım

Shatraug: Sona yaklaşıyoruz. Kayıtlardan sonrası için planlarınız varmı. Ne biliym yurtdışıydı, şu kadar konserdi, şu kadar satış oranıydı şeklinde

Sarcophagus: Açıkcası bununla ilgili hiç bir planımız yok. Her şeyden önce biz konserlerde gözükmeyi çok fazla seven bir grup değiliz. Yani bizim için iyi bir kayıt her zaman daha önemli. Hele ki belirli bir satış grafiği ya da parasal kaygı gibi bir derdimiz hiç yok. Albümün ulaşması gereken kitleye ulaşması bizim en büyük mutluluğumuz.

Shatraug: Evet röportajın sonuna geldik abim. Söylemek, duyurmak istediğin şeyler, dinleyicilerinizi gaza getirecek sloganlar filan varsa buyrun

Sarcophagus: Öncelikle size röpörtaj için teşekkür ederim
Shatraug: Ne demek abicim zevkti

Sarcophagus: Bizi ilk günden beri destekleyen, hep yanımızda olan herkese sonsuz teşekkürler. Çünkü aradan bu kadar zaman geçmesine ve yaşların ilerlemesine rağmen hala inatla bu olaya devam etmemizi sağlayan hep Sarcophagus'un destekçileri oldu. Röportaj için çok çok teşekkürler. Kolay gelsin.

Sarcophagus Röportajı [2006]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anaflaxia Röportajı [2006]
» God Dethroned Röportajı [2006]
» UÇK Grind Röportajı [2006]
» Sagaris Röportajı [2006]
» Nightkarnation Röportajı [2006]