♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥

AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Dark Funeral Röportajı [2007]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση

Rep Sistemi : 2

MesajKonu: Dark Funeral Röportajı [2007]   C.tesi Tem. 18, 2009 2:02 pm

Beerboardda Röportaj yapilmasini istediginiz gruplar? Topağını okurken gördüğüm ‘Dark Funeral röportajı olsa pek şık olur sanki’ cevabı üzerine, Dark Funeral röportajı aramaya koyuldum, nettede grubun 2007-01-15 tarihli ropörtajlarını da bulunca, pek bir şık oldu.

Dark Funeral bilindiği üzere, yıllardır müziğinden taviz vermeden devam eden İsveçin güzide pure Black metal gruplarındandır, 93 te Ahriman tarafından kurulmuş 7 albüm çıkarmış, çeşitli derlemelerde, tribunelerde yer almış, katıldığı konser, tur vb. lerinin sayısı tarafımdan sayılamamış, resmi sitesinde ise discograpy bölümüne girince linkinpark-breaking the habit çalması tarafımdan esefle karşılanmıştır.

Grubun 2005 te çıkardığı attera tatus sanctus ise albüm tanıtımınıda sitemizde, eski puan sistemine göre 9 ile, yeni puan sistemde gore ise 11,7 ile mükafatlandırılmıştır. Grubun lideri Ahriman ile yapılmış; amerika turnesi, grubun müziği, kayıt şirketi ve isveç konularını içeren röportaj, buyrunuz;

Bildiğim üzere şovunuz başlayalı kısa süre oldu, nasıl gidiyor?

Ahriman: Her şey iyi gidiyor. Beklediğimden daha çok ilgi var, ve hepsine umulandan daha fazla cevap vermem gerekiyor.

Bu Amerikada ki ilk showunuz değil bildiğim kadarı ile,

Ahriman: Hayır, ilk kez 95 te Amerikada çalmıştık, daha sonra birkaç kez daha geldik.

Size karşı gösterilen ilgi nasıl?

Ahriman: Büyüyor. En son 2004 te los Angeles festivalinde headliner olarak çaldık, ondan öncede cannibal corpse ile turlamıştık,

Değişiklikler ilgi çekici, daha önce Cannibal ile turladınız şimdide Enslaved ile,

Ahriman: Evet, Cannibal Corpse ile iyi bir tur geçirmiştik, onlarla gerçekten çok iyi arkadaşız, turdan daha sonra yeniden beraber turlamak için konuşmuştuk ama olmadı, fakat cannibal ile yaptığımız show şimdiki kadar büyük değildi, aslında çok büyük fark olduğuda söylenemez

Cannibal Corpse elemanları ile nasıl tanıştınız?

Ahriman: Sanırım ilk kez Avrupada tanışmıştık, 10 yıl önce belki, iki kez avrupada turladık, bir kerede amerikada,

Pekala, müziğinizde saldırma ve hoşnutsuzluğun daha fazla ön planda olduğu görülüyor. Sadece bunların nerden geldiğini merak ediyorum.

Ahriman: Yeni albümde mi?

Evet

Ahriman: Hayret ben bilmiyorum

Veya birinde, bu daha mı kolay görünüyor.

Ahriman: Nefret ettiğim bir çok şey var. Gülerim , iyi zaman geçiririm. Ama kederde var içimde ve bunları gitarıma yansıtıyorum. Evet, bence dünya saçma, insanlar aptal, ve yeni kayıdımız da bütün nefretim önceki firmamıza karşı idi, onlarla kabus gibi yıllar geçirdik. Biz her zaman en iyisini yapmak için uğraştık, onlarda yaptıklarımızı mahvetmek için. Bu yüzden yeni albümü yazmaya başladım da nefret doluydum.

Bunlar neden kaynaklandı? Okuduklarımdan çok fazla problem olduğu anlaşılıyor.

Ahriman: Birçok şey var, bir tanesi albümün yayın haklarını çaldılar, şarkıların yayın haklarını çaldılar. Bu yüzden biz para alamadık. Bizi yok etmek için her şeyi denediler.

Eminim sizinde haklarınız olmalı onları mahkemeye vermediniz mi?

Ahriman: Bir dahaki adım olarak düşündük, ama çok zaman alıyor, so its fucked up, şuna inanıyorum ki sistem s.kik.

Tamam, başka bir soruya geçmek istiyorum, geçmişteki albümlerinize baktığımda sıklıkla şeytan hakkında sözler içeriyor. Ama yeni albümde sözler direk eski firmanıza karşımı yazılmış şeyler?

Ahriman: Sözleri değiştirmemizin zamanının geldiğini düşündük. Caligula ve onun yazdığı şeylerle daha kişisel konulardan bahsettiğimizi düşünüyorum. Her grup biraz değişiklik yapmaya ihtiyaç duyar. Bizde öle yapmaya kara verdik.

Diğer bir taraftan, albümü hazırlarken, stüdyoda çok çalıştınız gibi görünüyor, şarkıların yazılması, albümün başlaması ve bitişi süreci nasıldı?

Ahriman: Geçmiş albümlerde şeytan ve kötülük üzerine şarkılar yaptık, bunun üzerine sözler yazdık, ama yeni albümde kayıtların bazı kısımlarını; şarkıları ve rifleri evdeki stüdyomda kaydettim, fakat aranjmanları değil, bütün materyalleri cd lere kaydedip, stüdyoya da gittim ve orada çalışmaya başladık. Aranjmanları orada yaptık, ilk kez çalışmaya başlıyormuşuz gibiydi, şarkılardan tamamen memnun olana kadar parçaları ekledik, çıkardık, değiştirdik. Diğer albümlerden farklı olarak bunda bütçenin fazla olması çok iyiydi, her şey çok iyiydi. Daha profesyonel işler için yeterli maddi imkanın olması da çok iyiydi. Bu gerçekten çok iyi bir çalışma oldu.

Bu albümde yapımcınızda da değişti öyle değil mi?

Ahriman: Evet

Size yeni yapımcınız enerji verdi gibi görünüyor.

Ahriman: Bizimle o irtibata geçti; söylediği şuydu; yıllardan beri melodik müzik yapan gruplarla çalışıyorum, dünyaya sizin tarzınızda işlerde de başarılı olacağımı göstermek istiyorum. Gerçekten sizinle çalışmak istiyorum dedi. Başlangıçta onun hakkında biraz şüpeciydim. Daha sonra birkaç kez buluştuk, onun hakkında iyi şeyler düşünmeye başladım.

Peki, diğerlerinden farklı bu soundu nasıl elde etti ?

Ahriman: Diğerlerinle olmadığı kadar güçlü bir iş çıkardı. Her şeye çalışmak için daha fazla zamanımız vardı ayrıca.

Davullar da gerçekten trigger kullanmadınız mı?

Gerçekten inanılmaz. Trigger olmayan albüm bulmak gerçekten zor.

Peki tekrar albüme dönecek olursak, benim favorilerimden biri King Antichrist, melodik bir şarkı, koro vokaller var. Bu sizden dinlemeyi beklemediğim bir şarkıydı. Bu şarkının böyle olmasına yapımcınız mı sebep oldu peki?

Ahriman: Evet diğer şarkılardan farklı olarak bu şarkıda birkaç değişiklik yaptım. Fakat şarkıları stüdyoda hazırlarken birkaç yeni şey de öğrendim. Farklı bakış açıları, stüdyoda da büyük bir kadro ile çalıştık. Belki ilerde kadro daha da büyüyebilir. Ben ve Matte, Attera nın Diabolis Interiumdan daha ağır olması gerektiğine karar verdik. Fakat daha hızlı oldu. Daha heavy olması için çabaladık ama olmadı, bu herzaman böyledir, bu çok sıkıcı, bu çok yavaş derler, peki sonra?. Çalışırken malzemeler hep böyledir. Fakat ben uçuk şarkılar yapmak istiyorum. Muziği bizim yarattığımız tarzda seviyorum.

Diğer taraftan kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Hala kendinizi satanik bir grup olarak mı görüyorsunuz?

Ahriman: Evet, öyle ben başka bir şeklini göremiyorum.

Ne tarz şeyler dinlersin, sana ilham veren şeyler olduğunda ne yaparsın?

Ahriman: Müziğimi oluştururken hiç bir gruptan etkilenmem. Sadece kendi duygularımı kullanırım, başka birşey değil. Sevdiğim saygı duyduğum gruplar vardır. Tabii ki. fakat, hiçbir grubu taklit etmem yada taklit etmek istemem.

Bir firkin varmı?yeni birşeyler ortaya koyduğunuzda sizi kimler dinliyor?

Ahriman: Bazı insanlar sevmiyor, bazı insanlar seviyor. Bence dinlediğin grup sizin kişiliğinizi tanımlar. Bazı gruplar bir şarkıların da, 10 farklı müzik tarzı kullanıyor. Kendi grubunda bir tarzın varsa, ona odaklanmalısın, tabii ki başka şeyler geliştirmek, farklı birşeyler yapmak istiyorsan yan projeler oluşturmalısın, benim düşündüğüm bu.

Albümde yeni elemanların olması sence müziğiniin kimliğini değiştirdimi yoksa, yoksa herşeyi sen mi hazırladın?

Ahriman: Çoğu şeyle ben ilgilendim diyebilirim. Şarkıların yazılmasında özellikle, Caligula nın ise sözlerle uğraşmasına izin verdim. Grupta iki kişi 95 den beri yollarına devam ediyor. Kadro değişikliklerinin olması grupta çok fazla değişikliğe yol açtığı söylenemez. Fakat tabii ki matt ın davulları çalması grubun gelişimi açısından önemli, ve yeni guitarist
Chaq Mol gruba kendini adadı, ayrıca çok iyi bir guitarist. Eleman değişiklikleri grubun profesyonelleşmesi için gerekliydi. Daha önceki grup elemanlarının gruptaki eleman değişikliklerinin benim zevkim olduğunu düşündü. o sizin hayatınız. Buda benim hayatım. Ve grupta kendini bu gruba adamamış insanlar istemiyorum.

Dark Funeral hayatınızı nasıl değiştirdi?

Ahriman: Bazen çalışıyorum tabii ki

Regain Records ile anlaştınız mı?

Bence şarkılarınızı yazmaya odaklanmanmanız daha kolay olacak sanırım

Ahriman: Evet öyle ama hala eski şirketimiz önümüzü kesmeye çalışıyor. Sorun hala kapanmış değil, avukatlarla konuşuyorum dava devam ediyor. Ve bu lanet şeylerin olması enerjinizi fazlasıyla tüketiyor. Ben müziği, müziğin kurallarını öğrenmeliydim, bu işten kurtulduğumuzda, tonlarca müzik yasasını okumaya başlayacağım ne gibi haklarımız var ne gibi haklarımız yok,

Şimdide anlaşma imzalamadığınızı mı söylüyorsun?

Ahriman: Evet, imzalanmış bir anlaşma yok.

Evet, sizing haklarınız olmalı.

Ahriman: Biri şarkınızı bütün hakları ile çalarsa, bütün bu insanlar internetten download yapan insanlar bu bir tek şeydir. Ama eğer, indirip daha sonra satarsan, bundan biri yada birileri kazanç sağlarsa, kanunun seni cezandırması daha kolay olur. Bu bizim firmamızın yaptığı şeydir haklarımızı gazpetmiştir, bütün haklarımızı ihlal etmiştir. Biz artık gerçekten bu s.kik firmayı yok etmeyi düşünüyoruz. Bu çok hoşuma giderdi. Fakat görücez, avukatlarımın söylediği kadarı ile ilginç birşeyler bulursak, bu dönemeçten kurtulacağız. Dediğim gibi tüm istediğim onları onları yoketmek., ondan sonra gene mutlu bir insan olacağım(laughs).

Dava ne zamandan beri sürüyor?

Ahriman: 5 yıl

5? Wow

Ahriman: (laughs)

Bu kadar uzun olduğunu bilmiyordum. Bu kadar kızgın olmamana şaşmamalı.

Ahriman: Evet, hiç bir zaman bu lanet olasıca işler bitmez.

Caligula nın hastalığı sebebi ile ertelediğiniz Güney amerika turnenizde neler olduğunu okudum, bütün malzemelerinize peru hükümeti tarafından el koyulmuş,

Ahriman: Evet doğru, biz şanslı bir grup değiliz, ama ne olursa olsun biz kavga etmeye ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Biz çabuk vazgeçecek insanlar değiliz.

Ve sizing sponsorlarınız bu yeni malzeme işlerinizle uğraşmıyor mu?

Ahriman: Oh, evet

Peki, sonunda, bu konuda şanslısınız.

Ahriman: Evet, doğru, onlar olmasaydı turu gerçekleştiremezdik. B.C Rich, Randall, Seymour Duncan, Sennheise deki herkes bize çok yadım etti.

Olanlara rağmen bu firmaların size destek vermesi çok güzel.

Ahriman: Evet, öyle, ben bu firmarla yıllar boyu çalışmayı düşünüyordum, ama onlardan bir cevap alamadım, daha sonra bir mektup yazdım. Bizinle çalışmak istiyorum, anlaşma yapmamızı istiyorum dedim. Ve daha sonra herkesten cevap geldi, ne ihtiyacınız var, sizinle çalışmak gerçekten güzel olur şeklinde.

Yeni albüm çalışmaları ne zaman başlayacak?

Ahriman: Kişisel fikrim biraz daha zaman geçmesi şeklinde, ilk bahara doğru nisan-mayıs yada neyse, attera turuna bağlı olarak zamanı ayarlayacağız.

Iskandinav devletleri yıllardan beri müzisyenlere destek oluyor sanırım.

Ahriman: Evet son zamanlara kadar. Birkaç ay once iyi bir hükümet vardı. Ama geçendelerde artık bu konularda destek olmayacaklarını gazeteden okudum. Bunun olup olmayacağı konusunda emin değilim. Ama bu sektöre yatırım yapmayacakları yazıyordu.

Üzücü.

Ahriman: Aslında bu iskandinavyadaki en iyi şeylerden biriydi. Ne düşündüklerini bilmiyorum. Bütün insanlar bunu yapıyor. Devletin desteği olmadan, bu işe devam edemeyecekler. Bu herkez için z.kik bir problem olacak.

İsveçliler bildiğim kadar ile çok fazla vergi ödüyorlar. Bu kadar fazla para nereye gidiyor sence?

Ahriman: Başkalarının ceplerine

Oh,, iyi ben amerikanın bu konuda önde olduğunu düşünüyordum.

Ahriman:Peki, yeni hükümetin gelmesi ile, basitçe insanların herşeyini almaya başladılar. Ben politika konusunda yetenekli biri değilim. Ama iyi işlerde yapacaklarına emin değilim. Başkalarının çıkarlarından kendinizi korumak zorundasınız. Bunlar bu z.kik işlerin peşindeler. Ve akıllarında neler olduğunu düşünüyorum. Bunlar beni ilgilendirmiyor. Fakat bildiğin üzere yeni hükümettekileri zengin insanlar oluşturuyor. Süslü evlerde yaşıyorlar. Fakat normal insanların nasıl yaşadıklarını bilmiyorlar. Özellikle eğer işsiz iseniz, bunun nasıl birşey olduğu hakkında hiçbir bilgileri yok.

Isveçte işsizlik hala bir sorun mu?

Ahriman:Evet doğru. Ve gün geçtikçe dahada kötüleşiyor. Bence bu hükümetin son günleri, bütün ülke z.kik bir çöküşün içinde.

Insanların hatalarından ders çıkarması gerektiğini düşünüyorsun?

Ahriman: Hayır tam olarak bole değil, 4 parti ile beraber koolisyon yaptılar bunlardan biride z.kik hristiyan partisiydi. Hristiyanlar, isveç toplumuna hristiyan değerlerini getirmeye çalıştılar. 1930lara tekrar bir dönüşmü? Kadının ev hayatında mutfakta yemek pişirmesi, geri plana atılması gibi, bu insanlar güçlü, bu gerçekten salakça. Ve 4 yılı tüketticekler, ve işleri bitecek.

Peki bu konuda ve yeni turunuzda başarılar.

Kaynal: Gauntlet

Sadakât” Mıydı Zamana Yenilen… Yoksa ”Zaman” Mıydı İhanete Buyur Gel Diyen ..

Rocky Fan '

Dark Funeral Röportajı [2007]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hilary Duff Röportajı