♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥

AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Eski Toprak: Ayet Aydın Çakus Röportajı [2007]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση

Rep Sistemi : 2

MesajKonu: Eski Toprak: Ayet Aydın Çakus Röportajı [2007]   Paz Tem. 19, 2009 8:05 pm

Kardeşler kusuruma bakmayın biraz geç kaldım, ama sorular cevap vermeye baslarım..
Ama başlamadan önce bir şey soyleyeyim, hakiki müzisyen hiç bir zaman müziği bırakmaz hele ismi Aydın ise. Neyse sevgiler.

Shatraug: 70'li yılların sonuna doğru Türkiye'den ayrıldınız ve halen yurt dışındasınız. Türkiye'den ayrılma sebebiniz neydi?

Ayet Aydın Çakus: Turkiye'den ayrılmamın sebebi bir çok şey üst üste geldi ve sonunda kendimi sıfır gibi hissetmeye başladım, ilk bulunduğumuz zaman her şey iyiydi. 3-4 sene iyi günler geçirdik belki ama hakikaten hiç bir zaman büyük paralar kazanamadık. Yani o zamanlar plaklar oralarda çok satılmadı ve aynı zamanda Grup Bunalım olarak konserlerde hiç Turkçe şarkı söylemedik, herşey Ingilizceydi. Tabii bu da para durumlarına yardim etmedi , son Grup Bunalim; Melik Yirmibir: Bass&vokal, Nur Yenal: Davul ve ben Aydın Cakus: Vokal&Gitardı. O da dağılınca bütün neşeler kaçtı. Grup Bunalım'dan sonra Ben, Nur,Özkan (ter) bir süper grup kurmak istedik. (Moğollardan Taner: Basçı, Moğollardan Kılıç: Klavyeci, Nur: Davulcu ve ben Gitar&Vokal). Neyse lafa tutup çok zamanınızı almayayım. Haramilerde çaldım, Erol Büyükburç ile çaldım. Yani bir büyük degişiklik yapmam lazımdı. Belki bilirsiniz ben New York'ta doğdum, bunun sebebiyle Amerika'da şansımı denemek istedim ..

Shatraug: Türkiye'den ayrıldıktan sonra hayatınızda neler değişti? O zamandan bu zamana ne yaptınız?

Ayet Aydın Çakus: İkinci sorunuz.. Türkiye'den ayrıldığım zaman çok şey değişti ,İlk Türkiye’de Aydin Cakus müzisyendim ,Amerika'da beni kim biliyor canim. Yarim yamalak İngilizcemle hiç bir şey yapamazdım. Bulaşık yıkayıp, bahçıvanlık filan yaptım. İlk grubum Strict Voice.. ikinci grubum ARC, üçüncü Erthlinx (bunun plağını yakında çıkaracağım, 1992 senesinden kalma. Müthiş bir şey yani) neyse ve FEAR NATURE 1992'den beri. ilk albüm In The Begining. İkinci piyasada olan Broken Fate, ve 2004 senesi BLAME ME, 4'üncüsü çok yakında ,Amerika'da çok iyi gruplarda çaldım ama piyasa bakımından başarılı olamadık. Çok yakında konserlere bağlıyacağız bakalım neler olacak.Aynı zamanda bir boya şirketim var cok kalite boyalar yaparız(para oradan geliyor müzik için).

Shatraug: Yurt dışına çıktıktan sonra Ayet adını da eklediniz. Bu isim değişikliğinin bir sebebi var mı?

Ayet Aydın Çakus: Benim esas ismim Ayet Aydın Çakus'tur, Türkiye’de orta ismin kullanılır Amerika'da ilk ismin. Ama benim değişmemin sebebi başkadır... Türkiye'den ayrıldığım zaman her şeyi kaybettim. İsmimi Ayet diye kullanmaya başlamam yani yeni bir insan gibi (uçmuş kafam abi). Neyse ama sizlerin ve birçok gençten çok yardim aldım. Yani sizler Grup Bunalım'ı yeniden yaşattınız. Allah bağışlasın ne olursa olsun hiç bir şey olamasa bile Fear Natura’dan çok memnunum ve Türkiye'de tamamen unutulmam. İçim rahat ..

Ayet Aydın Çakus: Kardeşler şimdilik bu kadar yarın gerisini yazarım inşallah. Çok uzun tutmadım herkeslere milyonlarca selamlar Ayet Aydin Cakus

II. KISIM

Shatraug: Grup Bunalım pek çok yetenekli müzisyene ev sahipliği yaptı ve pek çok
müzisyenin de yeteneğini gösterdiği ilk sahne oldu. Ancak ömrü 3 yıl sürdü.
Grubun dağılma sebebi neydi?

Ayet Aydın Çakus: Grup Bunalımın dağılma sebepleri, tabiî ki para durumları. Herkesin bir şekilde hayatını kazanması lazım. Daha fazla para kazanamadık ve o dönemde grubumuza göre müzisyenler yoktu. Olanlar da başka gruplardaydı.

Shatraug: 1972 yılında Siz ve Ahmet Güvenç yanınıza Özkan Uğur'u (mi acaba Özkan) da alarak TER
grubunu kuruyorsunuz fakat
"hor görme garibi / zuleyha" 45'ligi dışında bu gruba dair de herhangi bir
belge yok. Grupların tutunamamasının bir sebebi var mıydı?

Ayet Aydın Çakus: Niye Ter tutunamadı... Ter grubu ben gitarda, Özkan basta ve davulda Nur Yenal'dı. Ahmet Güvenç Ter de hiç çalmadı. Erkin Koray'ın bir guruba ihtiyacı vardı ve sanki biz "Erkin Koray'ın Ter'i" filan gibi (Erkin'in fikri gibi). Erkin tabii ki hepimizin abisi filandır ama tabii ki onun kendisinin yapması gereken işleri vardı. Bir büyük konser yaptık Ankara'da o zamanlarda ama ondan sonra hiç konser filan ayarlamayınca biz de ayrıldık. O zamanlar iyi günler gibiydi ama uzun sürmedi..

Shatraug: O dönemde müzik yapan grupların (kaygısızlar,erkin koray, kurtalan ekspres
vb.) tarzı çoğunlukla psychedelic rock 'tı. Türkiye'de o dönemde bu tarzın
bu kadar sıkı bir şekilde tutulması ve yapılmasının sebebi neydi sizce?

Ayet Aydın Çakus: Psychedelic gruplarının ve müziklerinin tutulmasının sebebi bence şudur: Hipi devreleri başladığı zaman 70'lerde birçok Avrupalı hipi Turkiye'den geçerek Hindistan'a filan gidiyordu. Tabiî ki Türkiye’de çok müzik bıraktılar ve aynı zamanlarda Türk gençleri yani Kaygısızlar , Bunalımlar ,Haramiler, Erkin Koray, gibi guruplar Türk muzik sahasına ilk tohumlarını attı. O zamanlarda Gençlik görüşlerini açtılar Lsd filan gibi..

Shatraug: "Ben neşeli müzik çalamam, kalbimde hep ağrılar var" şeklinde bir sözünüz
var. Bu sözü açar mısınız biraz.

Ayet Aydın Çakus: NEŞELİ MÜZİK çALMAK İSTEMEMEMİN SEBEBİ
Bu Dünyada o kadar çok kötülük var ki... Herkes birbirini öldürüyor, Din yüzünden herşey karman çorman oldu. Hayatın hiç bir değeri kalmadı. Bunun gibi şeyler beni çok etkiler. İlk başta hepimiz Insanız, hepimizin damarlari var, kalbi var yani hep aynı materyaldan yapılmışız. En onemlisi kişide insanlık olması. Ama dediğim gibi katiller küçükk çocuk bile oldürürler yani mesela Irak'ta olan rezalet gibi. Neyse sayfalar dolar bundan ama kalbim çok ağır. Dünya kendisini neden bir araya getiremiyor diye kızgınım. Bu mevzuları müzikle dile getirip gençlere yardım edebilirsem ancak o zaman kalbim biraz rahatlar.

Shatraug: Ünlü Türk müzik araştırmacısı Gökhan Aya tarafından derlenip yurt dışında
yayınlanan "Turkish Delights" ve Bacchus Records'un çıkardığı meşhur "Hava
Narghile" isimli Türk rock'n roll antolojisi sayılabilecek toplama
albümlerde parçalarınız yayınlandı. 60 sonu-70 başı dönemlerindeki
yaptığınız parçaların bugün bile hatırlanıyor olması nasıl bir duygu?

Ayet Aydın Çakus: Toplama albümü dinleyemedim acaba ne gibi şarkılar var ? Nargile filan dediğiniz zaman gülmeye başladım yani Grup Bunalımın şarkısı nasıl oturur bunların arasına? Ama bilirsiniz para kazanmak için ne lazımsa herşey karman çorman bir araya getirilirç Ama buna sevinmesem bile teşekkürler kim yardım ederse Grup Bunalım'ın hatırlanması için. Bazen beğenmedik bir durum olur ama yinede iyi diyeyim.

Shatraug: Rahmetli Cem Karaca sizin menajerinizdi. Onunla aranızda geçen güzel bir
anınızı anlatır mısınız?

Ayet Aydın Çakus: Cem Karaca abi vefat etmiş üzüldüm .. Tabii Cem Karaca o zaman Türkiye'nin en meşhur Avrupai müzisyeniydi, ilk hatırladıgım ilk defa Cem Karaca ve Apaslar konseri bizim mahalleye geliyordu. Bizim grubun ismi o zamanlar SORULAR'dı. Onlardan önce caldik ve o akşam Cem bizleri kendi plak şirketine aldı. Tabii biz 16-17 yaşındayız o zamanlarda sanki rüya gibiydi. Cem Karaca çok büyük bir sanatçıydı.

Shatraug: Peki Grup Bunalım'da yakaladığınız bu başarıyı Fear Nature ile de
Yakalayabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Ayet Aydın Çakus: Fear Nature , Grup Bunalım gibi bir başarı yakalayabilir mi ? kardeşler burası Amerika yani plak şirketleri rezalet. Kaç tane müzik gönderirsen gönder hiç kimseden cevap gelmez yani sanatkârlık kafi değil. Ne zaman bir konserde veya klüpte çalsak herkes beğenir ama o kadar çok grup var ki ( sürülerce)… Elimizden ne gelirse yaparız ama ben para dökmesem gruba hic bir şey yapılmaz. Ama ne olursa olsun sizlere ve Türkiye’deki kardeşlere müzik yaparım. Her zaman herkes hatırlasın. Bir Aydın vardı ve hiç kendisini satmadı diye.

Shatraug: Fear Nature kadrosunu nasıl bir araya getirdiniz?

Ayet Aydın Çakus: Fear Nature’ ın kadrosu Basta Todd Salomon ve Davulda Steven Peters. Todd seneler önce benle yine Fear Nature da çalmıştı simdi geri geldi , Steven 5 yasından beri çalıyor ve mükemmel bir gitarist. Çok memnunum ondan ..

Shatraug: Fear Nature ile Türkiye'de konser vermek ister miydiniz diye sormayacağım. İllaki isterdiniz. Peki, Şimdiye kadar bu konuda hiç teklif gelmedi mi size?

Ayet Aydın Çakus: Türkiye’de tur yapmak çok isterim, hiç bir teklif daha gelmedi ama hiç belli olmaz, yani öyle bir imkan olsa aman Allahım. Bütün kalbimi çalarım sizlere. Müziğe gelince kafam biraz kaçıktır. ha ha ha

IronMan: Fear Nature, belki dönemi itibariyle eski gruplarınıza göre daha sert. Bundan sonraki çizginizi tanımlar mısınız?

Ayet Aydın Çakus: Tarzımız öyle sertçe biraz ama çok daha sert işler de yapıyoruz. Ancak onları etrafta çalmayız. Ama yeni çıkacak albüm ismi HAVE MERCY bundan sonraki daha sert ve ritimli olacak ( İnşallah)

IronMan: Have Mercy albümünün detayları belli oldu mu peki? Sevinmeye başlayabilir miyiz?

Ayet Aydın Çakus: Yeni albümümüz HAVE MERCY yakında çıkacak. 1-2 ay içinde. 11 parça ve de Steven 'In attığı bir davul solosu var.

IronMan: Bu kadar sene yurt dışında kaldıktan sonra Türkiye'yi ve Türk müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Eski dostlarınızı takip ediyorsunuzdur
ama yenilerden beğendiğiniz kimler var?

Ayet Aydın Çakus: Evet çok uzun zaman geçti simdi yeni grupları dinlemeye başlıyorum. Türk Metal Grupları çok iyi sizlere daha iyi isimler filan verebilmem için biraz daha dinlemem lazım, ama internette sizlerin sayesinde ve herkesin yardımıyla daha çok kişiyle tanışıyorum, herkese çok teşekkürler. Eski dostlardan Melik Yirmibir ile konuşuruz. 1-2 sene evvel onu gördüm çok iyi vakit geçirmiştik, Nur Yenal ile bazen konuşuruz ama kimseyle konuşamasam bile herkes kalbimdedir.

IronMan: Bizden şimdilik bu kadar. Kapınızı daha ileride tekrar çalmak üzere şimdilik sizi rahat bırakıyoruz. Bizlere söylemek istediğiniz son bir şey var mı?

Ayet Aydın Çakus: Sizlere ne söyleyeyim benim Canim Kardeşlerim. En önemlisi şudur eğer ****** Turkiye’yi kurtarmasaydı ne müzik olurdu ne de Hürriyet olurdu , ATATÜRK’ÜN benim hayatimin içinde çok etkisi olmuştur. Onun için her zaman mucizelere inanırım...Sizlere ve bütün Sanatkar kardeşlere ve bütün gençliğe çok çok sevgiler. Ne zaman bana yazmak isterseniz lütfen hiç çekinmeyin kapım her zaman açıktır..

Şarkılarımızın simdi hatırlanması ve genç Türk kardeşlerimizin Grup Bunalım’ı mezardan geri getirmeleri.. Söyleyeyim sizlere bunu yazarken bile gözlerim yaşarıyor, yani Türk rock müziğinin tarihinde bir küçük imzamız oldu simdi ölsem kalbim rahattır, bütün arkadaşlara ve kardeşlere milyonlarca selamlar sizleriniz yardımınızı hiç bir zaman unutmam, Yine çok teşekkürler... Ayet Aydın

Sadakât” Mıydı Zamana Yenilen… Yoksa ”Zaman” Mıydı İhanete Buyur Gel Diyen ..

Rocky Fan '

Eski Toprak: Ayet Aydın Çakus Röportajı [2007]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hilary Duff Röportajı