♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Cem Devrim Dursun Röportajı [2002]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Cem Devrim Dursun Röportajı [2002] Empty
MesajKonu: Cem Devrim Dursun Röportajı [2002]   Cem Devrim Dursun Röportajı [2002] I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 9:38 pm

Bundan yaklaşık 3 ay kadar önce Zoo stüdyoda bir pazar günü geçirmiş Ominous Grief ve Cenotaph stüdyolarını izlemiş hatta Cenotaph ve Suicide`dan hatırladığımız Cem abiyle bir
röportaj bile yapmıştım. İşte o röportaj. Dumanı üzerinde tütmese bile sıcak sıcak.

BD : Davula nasıl başladın. Türlü türlü hikaye var. İşte okul bandosundan atılmış vs. vs. gibi.

C: Ortaokulda yarışma vardı. Küçüklükten veri davul çalınan ortamlarda tamamen davula konsantre olurdum. İlk okulda bandoya girdim. Ortaokulda müzik grubunun seçmelerine katıldım.
O zaman kadar hiç davul başına oturmamıştım. Rezil oldum. Hırs yaptım. 10 saatlik ders aldıktan sonra yastıklarla çalışmaya devam ettim.
89`dan beri gruplarda çalıyorum.Hiç bir zaman için başka bir şey çalayım aman gitara geçeyim demedim. Davulu seviyorum.

BD : Metal olayınız nasıldı. Hala devam etmesi yaşıtlarınız arasında ilginç değilmi ?

C: Özellikle ilk 3 yılımdan sonra her türlü müziği dinliyorum.Yaratıcılığı geliştiriyor.Kaliteli ve insan yapısı olan herşeyi dinlerim. Bunların arasında klasik müzikde vardır.
Ama walkmanimde her zaman sert şeyler olmuştur. Bunlardan da hiç sıkılmadım.Yaşıtlarım lise yıllarına devammı diyorlar ama ben bildiğim şekilde devam ediyorum. Bu para için değilde
hava gibi su gibi bir ihtiyaç.

BD : İyi olduğun bir konuda para kazanamamak acı değilmi ?

C: Baştan kurallar koydum bu iş için. Bu olayda para beklentisi ya bir yerde bar grupluğuna düşer veya bir gün grubunuzu dağıtırsınız. Böylelerini gördüm. İstemedikleri, sevmedikleri müzikleri yapanları.
Bende kuralı; bu benim için hobidir. Halı sahada nasıl maç yapmak için para harcanıyorsa bende veririm şeklinde koydum.Bu çalışmalarımıda havada bırakmak
istemiyoruz + somutlaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca bence kendi yaptığın daha iyidir. Dinlerken daha çok zevk verir.

BD : Peki tepkiler nasıl?

C: Ailem ikinci albümümde bile pek bir şey söylemedi. Destek olmadılar ama en önemlisi kötekte olmadılar. Destek oldukları yön "Eğleniyor" açısı oldu. Yani oğlumuz takılıyor dediler.Arkadaşlarım ise hala aynı takılıyor.

BD : Profesyonelleşmek nasıl olur bu konuda ?

C: İyi olduğumu biliyorum ama profesyonel anlamda düşünmüyorum. Ve kaygımda yok. Müzisyenlik zor bir hayat. Ben annemin yaptığı pilavları falan özlerim.
Turneler falan zor olur. Yaparım ama sıkılırım herhalde. Fakat sıkıcı iş ortamından sonra sevdiğim müziği yapmak daha güzel.

BD : Meslek neydi ki ?

C: İnşaat mühendisiyim.

BD : Çok grubunuz oldumu ?

C: Oldukça fazla grupta çaldım bu güne kadar. Witchtrap`ten Seraphim`e kadar.

BD : Hangi grup özeldi senin için ?

C : Cenotaph ve Suicide elbetteki İki grupta kardeş gruplar olmaları dolayısıyla bir beraberlik zaten var. Arkadaşlıklarımız güçlü ayrıca. En büyük zevk belkide.

BD : Neden bu ikisi ?

C : Bu iki grupta ruhunu kaybetmeyen ortamlarda oluştuğu için sevdim. Ama ruhta içinde kalsın.

BD : Sokakta senden daha genç metalciler var...

C : Son black metal furyasından sonra güçlü bir tayfa doğdu. Ama insanlar ekonomik kriz ve satanizm muhabbetlerinden dolayı böyle şeylere lüks olarak
bakıyorlar. Müzikte siyasette dinde olmamalı. Ama Türkiye`de ise bunların çokça bulaştırılıp rezil olduğu yerdir. Ne yazık ki bu tür olaylardan ötürü insanlar bizi sevmiyorlar.
Ve biz bu kozu kendi ellerimizle verdik. Özellikle Cenotaph olarak anti satanist adamlarızdır. Biz bile çok çektik. Sözün özü bunlar olmasaydı gizli metalciler konserleri dolduracaktı.
Ama herhalde şimdi evde kopya cd`leri ile kafa sallıyorlardır.

BD : Bir eski olarak yeni gruplara tavsiye istesek.

C : Mümkü müziklerini karı kız sevdasından bir yana sadece kendileri için yapsınlar. Farklı türlerin bir arada olduğu konserlerde insanların
bakışları altında göğüslerini gere gere şarkılarını çalabilsinler.Trend peşinde koşacaklarına kendileri trend yapsınlar. Olay farklı yapmakta. 12 senedir çalarım
1 kere para almadım.Hedefleri büyük olsun. türk gruplarına bok atacaklarına götleri yiyorsa yabancı gruplardan daha iyi olup onlara kafa tutsunlar.
1 demo yapıp piyasadan silinmek veya 3 5 arkadaşa hava atmak için böyle bir işe kalkışmasınlar.Direk harçlıklarını karı kıza versinler.
Mümkünse götleri kalkmasın. Herkez haddini bilsin. En iyi müzisyen diye bir şey yoktur. Daima daha iyisi çıkar.

BD : Son olarak ne demek istersin ?

C : Üzüldüğüm bir konu var .Yıllardır savaşını verdiğim metal medyasını İstanbul hegomansından kurtaramayışımdır. Yine acıyla görüyorum ki bir grubu yetersizliğinden
daha önemli olarak, nice grubun şevkini kıran bu insanları kınıyorum. Bu sözlerimden neden olursa olsun bir şeyler yapmaya çalışan grupları destekleyen medya mensupları dışındadır

Cem Devrim Dursun Röportajı [2002]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AsafateD Röportajı [2002]
» Direc-t Röportajı [2002]
» Metallians Röportajı [2002]
» Everwake Röportajı [2002]
» Giyotin Röportajı [2002]