♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Dark Tranquillity Ropörtajı [2005]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Dark Tranquillity Ropörtajı [2005] Empty
MesajKonu: Dark Tranquillity Ropörtajı [2005]   Dark Tranquillity Ropörtajı [2005] I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 10:32 pm

-Dark Tranquillity ismi �karanlıktaki huzur� anlamına geliyor sanırım. Bu, grubun genelindeki nihilistik felsefenin bir göstergesi mi?
Mikael Stanne: Evet, öyle denebilir. Benim için bu daha çok yaratıcılığın geldiği yer. Evimde huzur içinde... Yani ölüm aynı zamanda hayatın da başlangıcıdır.
-Çizimleri herzamanki gibi gitarist (Niklas Sundin) mi yaptı? Videolarda da çalıştı mı?
MS: Hayır. Videoları kayıt şirketinden eski bir dostumuzla yaptık, gerçekten çok eğlenceliydi.
-Sence videolar bir tür sanat işi mi, yoksa sadece grubun görünümünü gösteren bir şey mi?
MS: Tabi bende isterim tamamen bizi yansıtan videolarımız olsun, ama metal videolarının zaten çok fazla yayınlanmadığı bir gerçek. Bu yüzden çok fazla para harcamayı gereksiz buluyoruz. Elimizdekiyle en iyisini yapmaya çalışıyoruz, başardığımızı da düşünüyoruz. Daha çok kapağa ve içeriğe odaklanıyoruz. Bütün görsel öğerin bir bütün olması için uğraşıyoruz.
-Bencede. Yani bende kopya bir cd alabilirim, ama kapağı, resimleri ve sözleri olmadıkça gerçekten �almış� gibi hissetmiyorum kendimi.
MS: Şanslıydık ve albüm satışlarımız arttı. Bir albümün bazı parçalarını download edip nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikre sahip olmak farklıdır, bütününü etmek farklı. Bu müziği dinleyen insanlar da artık albümleri satın almanın grubun devamlılığı/üretkenliği için zorunlu bir şey olduğunu biliyorlar. Bu grubu turda görmeniz için de şart...
-�Character� çok daha hırpalayacı bir albümdü. Bu hemşerileriniz In Flames ve Soilwork gibi grupların çok daha yavaş ve kolay sindirilir albümlerinin yanında ekonomik bir intihar gibiydi. Bunlardan çok daha ağır bir albüm çıkarmanın doğru karar olduğuna inanıyor musun?
MS: Biz başka herkesin yaptığı şeyleri yapmaktan zaten bir rahatsızlık duyuyoruz. Biz ortaya uzun ömürlü, insanların aylar boyunca oturup dinleyecekleri bir albüm çıkarmak istiyoruz. Ama herzaman öncelik, albümün �bizi� memnun etmesi. Ha, dinleyici de severse, ne güzel. Hahaha.. Biz elimizden gelen en iyi müziği yapmaya uğraşan altı adamız sonuçta. Ünlenmek ya da para kazanmak.. Onlar işin ekstraları.
-In Flames�de şarkı söylüyordun. Bu sürede de Dark Tranquillity�de gitar çalıyordun. Anders Friden de vokalleri üstleniyordu. Sonra o Dark Tranquillity�i bıraktı, sen de In Flames�i. Açıkçası biraz kafamı karıştırdı bunlar. Şu işin tamamını birde senden duysam?
MS: Anders başından beri Dark Tranquillity�yleydi. Ben de gitarlardaydım. 92�de, Skydancer�ı kaydettikten kısa bir süre sonra onunla çalışamayacağımıza karar verdik. Onu gruptan çıkardık, ben de gitarımı bırakıp vokalleri üstlendim ve yeni bir gitarist aldık. Jesper In Flames�i oluşturduktan sonra benden vokalleri yapmamı istedi, ben de kabul ettim, çünkü hem tecrübeyehem de pratiğe ihtiyacım vardı. Önce demoyu sonrada albümü çıkardık ama açıkçası biraz gönülsüzdüm. Vokallerimin D.T�de olmasını istemiştim hep.. Yani asla grubun gerçekten bir elamanı olmamıştım...
-Yani hep bir vokalist olmayı mı istemiştin? İlham aldığın birileri var mıydı?
MS: Ailem ben çocukken Tom Jones gibi şeyler dinlerdi.� Kreator��u ilk dinleyişimde beynimi uçurmuştu! İlk kez dinlediğim bir şeye bu kadar yakın hissetmiştim kendimi ve bu benim için en büyük ilhamdı.
-In Flames�in de elde ettiği büyük başarılara bakarak, gruptan ayrıldığına pişman mısın? Geçirdikleri büyük değişikliğe bakarak, sence bu başarıyı gerçekten hakediyorlar mı?
MS: Onlar harika bir grup. Başardıkları şeyler inanılmaz. Bence bu gayet hoş, evet geçen senelerde çok değiştiler ama bence bu çok doğal.
-Dark Tranquillity geçmişte bayan vokaller de kullandı. Bunu yine deneyecek misiniz, yoksa sizce artık bu abartıldı mı?
MS: Bence abartıldı. İyi yapıldığında bir sözüm yok. Ama bütün bu bayan-operavari vokaller.. Anlamıyorum.. Herkes bunu yapmaya başladığında biz bitirmiştik. Yani bir yarısı güzel tabi, ama bir süre sonra da sıkıyor.
-Şarkı sözlerimiz kim olduğumuzu anlatıyor demişsin. Bunu biraz açar mısın?
MS: En kolay yazdığım şeyler, en zor konuştuğum şeyler aynı zamanda. Bilirsin.. Kendimde nefret ettiğim şeyler.
-Hangisini daha çok seviyorsunuz: Albüm kaydetmeyi mi, şovları mı?
MS: Kesinlikle şovları! Albüm kaydetmekten nefret ediyorum. İçinde hayat yok, sakin, rutin, sıkıcı! Kalabalığın tepkilerini görmek, onlarla beraber olmak kat kat daha iyi. Ait olduğum yer stüdyo değil, sahne..
-Zamanını ayırıp bu ropörtajı yaptığın için çok teşekkür ederim.
MS: Sorun değil, ben de çok eylendim. Kendine iyi bak, Seatlte�daki şovumuza da uğra

Dark Tranquillity Ropörtajı [2005]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Jaguar Röportajı [2005]
» Vendetta Röpörtajı [2005]
» The Raven Röportajı [2005]
» Diabolical Röportajı [2005]
» Emperor Röportajı [2005]