♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Darkthrone Röportajı [2006]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Darkthrone Röportajı [2006] Empty
MesajKonu: Darkthrone Röportajı [2006]   Darkthrone Röportajı [2006] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 11:45 am

Darkthrone ikilisi, 12. albümlerinin çıkışıyla birlikte artık bir düzine albüme sahip bir grup olarak ve kendilerine black metalin
kralları olarak bir kez daha ispatlayacaklar. Canlı konser vermekten ısrarla kaçan gruptan The Cult Is Alive adlı yeni albümleriyle ilgili
Nocturno Cultoyla bol alkollü bir ortamda sohbet ettik.

Nocturno Cultoyla yeni albümlerinin tanıtım gecesinin yapıldığı mekanda da oturabilirdik. Ama farklı nedenlerle bunu yapmadık. Tamam, tamam
aslında bir nedenle : alkol. Ama zaten olunan yer değil, ortam önemli değil mi? Hangi ortam mı? Mesela bir zamanlar black metal albümlerini
büyük müzik marketlerden satın alamadığımız yani black metalin kült olduğu zamanlar herşey çok daha "gerçek" ve "doğru (true)"ydu. O zamanlar
gruplar annenizi şeytana kurban edeceklerini ve gay yada metalle ilgisizseniz size anal yollardan tecavüz edeceklerini söylediklerinde yalan
söylemiyorlardı. En azından dinleyenler böyle düşüyordu, çünkü hala çocuklardı. Bugünlerde, tecavüz, öldürme ve kurban etmeyle ilgili değil herşey.
Daha çok hayattaki en önemli amaçları büyüyene dek "extreme" olabilmek olan çocukların görüşlerini değiştirmekle ilgili bugün. Bu da bir insanın
yapabileceği en extreme olmayan şey aslında.

Her neyse. Darkthrone büyümekle ilgilenmiyor. Darkthrone hayatınızda istemediklerinize siktir çekebilmek ve bu prensibe her ne olursa olsun
sadık kalabilmekle ilgili. Nereye gelmeye çalıştığımı görüyor musunuz? Yeni Darkthrone albümünün adı ne demiştik? The Cult Is Alive. Nocturno
sabırsızlanıyor konuşmak için."Albüm kapağı dinleyicilere ulaştığında albüm ismi daha da bir anlam kazanacak tabi, ama bunun dışında başka
anlamlar yüklemekte dinleyicilere kalacak bir şey". Kapaktan söz açılmışken, kapağın şarkı sözleri ve albüm adıyla birlikte bir uyum içinde
olduğunu görmekteyiz. Herşey normalden daha old school gibi. Brezilya'dan seksenlerin ortalarında ve sonlarında çıkmış bir albüm tadında birşeyler
çıkarmak Darkthrone'un bilerek yaptığı birşey miydi? "Too Old Too Cold adlı epnin çalışmanın kapak tasarımını arkadaşım Eric Massicotte (Kanadalı
Thesyre'dan) yaptı, güzelde oldu. Albüm kapak tasarımını ise Trine Og Kim yaptı. Soğuk ve anlamlı bir kapak istedik, öyle de oldu. Kimileri
anlayacak kimileri de normal olarak anlamayacak".

Darkthrone single, video klip, albüm tanıtım partisi derken bu albüm için eskiye göre biraz daha fazla reklam yapıyor gibi. Tanıtım konusundaki
bu ani değişimin sebebi ne? Yeni bir dönem mi başlıyor onlar için? "Yeni bir dönem değil aslında. Evet müziğimizle ilgili kurallarımız hep vardı,
ama dinleyicilere nasıl ulaşacağımızla ilgili kurallar yoktu. Bu kez normalden biraz daha fazla övünmeye karar verdik. Son zamanlarda
meydana gelen bir kaç önemli olayla da ilişkili bu: Plak şirketimizi değiştirdik, kendi stüdyomuzu açtık (Necrohell 2), Fenriz biraz vokal yaptı,
tekrar gitar soloları kullanmaya başladık vs. Sonuçta gurur duyduğumuz bir albüm çıktı ortaya. Bu plastik metal çağında hatırlanmalıdır ki
albümlerimizi bugün için değil gelecek için yapıyoruz. Havalarda uçan kale, kendi aptallığı ile yıkıldığında biz hala orada olup hayaletlerimizle
dehşet saçacağız. Metal dünyasında büyük paralar dönüyor artık ve sonuç olarak işin içindeki herkes kendini fazlaca ciddiye alıyor. Aslında çokta
umrumda değil. Fenriz'le birlikte onun deyişiyle 'Hayatımızın projesinde' çalışıyoruz biz. Onunla tam 18 yıldır birlikte çalıyoruz ve 93'ten beri
ikiliyiz. İstersek gruba başka elemanlarda ekleyebiliriz. Ama böyle daha iyi. Canlı konser vermiyoruz ve böylece tüm enerjimizi albümlerde
kullanabiliyoruz. Bu kadar yıl sonra hala insanları rahatsız edebiliyoruz. Hristiyanlık tarihi gösteriyor ki, hristiyanlar özgür insanlar görünce
korkuyorlar. Özgür grup Darkthrone'a dikkat edin! Bir eşşeğin kuyruğu kadar özgürüz aslında: sallanır ve sineklerle bitleri ezer bir eşşeğin kuyruğu.
Kulağı o kadarda özgür gelmiyor değil mi? İnsanız ama işte. Rüzgarın sesini dinleyin, bir de yeni albümümüzü".

Eğer yukardaki bir pazarlama cümlesi değilse, hiç pazarlama cümlesi duymadınız demektir. Neyse, gelelim videolarına. Nocturno ve Fen,
bir ağaç altında oturmuş, hristolara orta parmak mı gösteriyorlar acaba videoda? En azından Norveçte yayınlanan metal dergisi Scream'in
forumunda bu şekilde söylentiler var, Nocturno gülüyor: "Duydum ben de o hikayeyi, benim için bu klip bir tek nedenle yapıldı, kasvetli ancak
göz alıcı olmayan böyle bir klibin çok çok az paraya yapılabileceğini göstermek için. Piyasada gereksiz yere çok büyük miktarda paralar dönmekte.
Fazlaca extreme grupların bile klipleri için en pahalı prodüktörler ve yönetmenlerle çalışmaları beni kızdırıyor. Her neyse, selam olsun underground!"

Kendi stüdyolarını kurmalarının avantajını gördüler mi peki? "Bu derece kontrole sahip olmak memnun edici, sakinleştirici ve herşeyden önemlisi
daha yaratıcı. Kayıtlara 2005 martında başladık ve son şarkıyı eylül sonunda kaydettik. Bira içmek için fazlaca zamanımız oldu yani".

Darkthrone kesinlikle eskiye göre çok daha iyi yağlanmış bir makinayı anımsatıyor bugünlerde ve önümüzdeki yıllarda onlardan bir kaç yeni albüm
göreceğiz gibi gözüküyor. Peki grubun ne tarafa gittiğiyle ilgili bir ajandası var mı? "Evet, böyle birşey var sanırım. Ama bu ajanda hiçte
iyi yağlanmış değil. Yine de Fenriz'inde benim de şu andaki çalışma tempomuz her zamankinden de iyi diyebilirim. Müziğimizi yeni jenerasyonlara
aktarmak için yeni albümler olacak tabi. Dile kolay, onikinci albümümüzü çıkarıyoruz. Öyle kolay pes eden bir grup değiliz demekki. Eminim
bazı insanlar 20 tane daha Transilvanian Hunger benzeri albüm çıkarmamızı bekliyorlar. Kafam karışıyor, kimileri 'Darkthrone hiç yeni birşeyler yapmıyor'
diye şikayet ediyor kimileriyse 'yazık, Darkthrone bilinenin tersi bir yol izliyor' diyor. İyi o zaman, öyle olsun. Alın işte yeni albümde
beklenen, bilinen Darkthrone soundu sizlere. Müzik evrensel bir olgu. Yani resmi boyamak dinleyicinin elinde. Bizim için önemli olan rifler. Darkthrone
için müzik en önemli şey. Biz eğlendirmek için burada değiliz."

Grup bu hastalıklı dünyadaki sevmedikleri herşeyle ilgili sert sözlerle karşımıza çıktı hep. Bu bakımdan din konusunun ön planda olması
hiçte sürpriz değildi. Son singleları Too Old Too Cold'un zekice yazılmış sözlerine bakarak, Darkthrone'un "gerçek olmayan" black metalin kıçına
bir tekme attığını söyleyebilir miyiz? "Belki de. Biz kim olduğu farketmeksizin herkesin kıçını her an kırbaçlamayı seviyoruz. Yeni bir şey yok yani.
Şunu söyleyemeliyim ki, Fenriz'in şarkı sözleri de kendi kendime kelimelerle oynamakta bana yıllardır ilham veren şeyler. İnsanlar
bizi sinirlendiriyor, biz de onları. Onlar bizi kırbaçlıyor, biz de onları. Şimdi kırbaç seslerini daha da net duyuyorum." Anlaşılan röportajın
burasında Nocturno'nun kafası S&M fantazileriyle doluyor ki hemen tuvalete koşuyor. Şaka yapıyorum tabi! "Neyse, unutalım bu kırbaç konusunu"
diyor hemen. Kırbaçlanmayı hakedenler zaten Darkthrone tarafından hakettiklerini alıyorlar."

Bir başka röportajlarında Darkthrone'un Peaceville Recordstaki ilk yıllarından bahsettiklerini hatırlatıyorum. Burada grubun geçmişten
beri süre gelen fazla alkol tüketiminin şarkı sözlerine hep yansıdığı ima edilmiş. Bugün bunun geçerli olup olmadığını ve alkolle araları bu kadar
iyi olmasaydı bazı sözlerin bugün farklı olup olamayacağını soruyorum. Nocturno onaylıyor "Alkolle dolu bir geçmişimiz var evet, uzun süre
otta kullandık; hayatımıza anlam katmak için. Bence insanlar bu tür maddeleri hep kullandılar, sonsuzluğa kadar da kullanmaya devam edecekler.
İlham kaynakları gelip gidiyor, hayat yavaş yavaşta değişiyor ve kullanılan maddeler de öyle. Ama fazla değil. Neyiz ki biz? Hristiyan mı?
Ben alkol sever miyim? Evet, pek çok severim. "

Bunu görmek hiç te zor değil gerçekten de. Yeni albümdeki şarkılardan birinin adı Whiskey Funeral çünkü. Bu gelecekle ilgili bir tahmin mi?
Geçen hafta sonu bir kaç arkadaşımla bir tabut yapıyorduk". Bu arada Tyrant Syndicate adındaki labellarından bahsettiklerini anlıyoruz hemen.
"Genelde zevkli bir iş, ama zor değil diyemem. Tabi sonuçta yeni albümler yayınlayabilmek güzel bir ödül. İlk çıkan albüm
Aura Noir'ın The Merciless albümüydü. İkincisi ise Almanyadan OLD diye bir grup olacak. Stüdyodaki kayıtlar bitti, sadece çıkarmak için
doğru zamanı bekliyoruz. Belki ilkbahar sonu, yaz başı. Old school'dan hoşlananlar için güel bir hediye olacak bu. Ruhumuzu parçalayacak.
Ayrıca Amerika'dan yıllardır hayranları olduğumuz Abscess grubuyla da anlaştık. Eminim Mr. Reifert burada Autopsy'den bahsetmemden
hoşlanmayacak, ama Reifert'inde Coralles'inde orjinal Autopsy üyelerinden olmalarını söylemem yetiyor sanırım. Çok iyi bir grup yani.
Stüdyoya nisan da girecekler."

Darkthrone ve Tyrant Syndicate'ın hediyelerini sabırsızlıkla bekleyeceğimiz bomba gibi bir yıl var önümüzde demekki. "Neden sadece şatafatlı metal
bu kadar büyük bir kitleye ulaşmalı ki? Bize sadece karanlık bir oda yetiyor. Yaptığımız türde müziği hiç bir zaman listelerde göremeyeceğiz tabi,
ancak hayranlarımız artarsa ne mutlu o insanlara." diyerek tamamlıyor sözlerini Nocturno.

Kaynak : Terrorizer

Darkthrone Röportajı [2006]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Darkthrone Röportajı [2005]
» Belphegor Röportajı [2006]
» Sodom Röportajı [2006]
» Coldworker Röportajı [2006]
» Venom Röportajı [2006]