♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Venom Röportajı [2006]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Venom Röportajı [2006] Empty
MesajKonu: Venom Röportajı [2006]   Venom Röportajı [2006] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 12:00 pm

Seksenlerin başındaki extreme metal patlamasında fitili ateşleyen Venom'un klasik üçlüsü, 1997'deki Cast In Stone albümleri için birleşse de bu çok sürmedi. Şimdi, çeyrek asırdan fazla bir süredir ayakta duran orjinal grup üyesi Conrad "Cronos" Lant önderliğinde Metal Black
albümleriyle yeni bir üçlü bizlerle. Bu röportajda black metalin frontman'ini oldukça açık sözlü ama alçak gönüllü bir ruh halinde göreceksiniz.

Conrad: "Biliyorum ki su anda Isveç Norveç'e can-can dansi yapmakta. Çünkü bu iki ülke
yillardir Venom'un önce hangisinde sahne alacagi konusunda çekisme yasiyor. Norveç 'bize gelecekler çünkü
bizim Burzum ve Mayhem'imiz var derken Isveç ' Evet ama bizim de güzel kizlarimiz var, o yüzden Venom
ilk önce buraya gelecektir' der durur yillardir.Isveç hakli. Burzum? Güzel Kizlar? Tabii ki güzel kizlar!
O pezevenk hapiste yatmaya devam etsin!"

Venom gibi extreme metalde oldukça önemli bir grubun lideri olan Conrad Lant, umulacagindan daha normal, rahat
ve arkadas canlisi bir adam. Bir Dark Lord'dan daha çok bir Newcastle'liya benzeyen Lant, periodik olarak birseylerle
dalga geçse de görünen bu vahsiligi hep memnun edici iyi bir mizaca sahip. O baskalariyla oldugu kadar
kendisiyle de dalga geçebilen bir adam. Londra'daki mütevazi Columbia Hotel Bar'da rahatça oturmus olan Cronos
özel sekreterine gelecek hafta bir Paris radyo istasyonuyla röportaj yapamayacagini, çünkü çok yakinda yaklasik 15
yil sonra ilk kez Ingiltere'de bir Venom konseri vereceklerini açiklamakta.
"Avrupa'daki tüm radyo istasyonlarini gezip sonra da sahnede provasiz ve igrenç bir sekilde çalmamiz dogru olmaz
degil mi?"

Lant'in inanilmaz dürüstlügü Venom'un extreme metalin kurucularindan oldugu konusu açildiginda da devam ediyor.
"Ben hiç birseyi baslatmadim. Biz zaten engellenemez olan bir atesi sadece yaktik bence. Bu zaten olacakti, Venom'la
baslamis olamaz ama." Bu fikir öylesine absürt gelmis olmali ki Cronos kahkahalarina engel olamiyor. "Bu çok büyük
birsey. Bizim gibi küçücük birseyle baslamis olmasi imkansiz."

Ne olursa olsun bize göre Venom bir dönüm noktasiydi, yaraticilik ve piyasadaki basarilarinda Lant'in gerek albüm prodüktörlügü,
gerekse Cronos karakterinin rolü büyüktü. "Sahneye çiktigimda Cronos'a dönüsüyorum. Stüdyoda ellerim kanarken,
ayakta terler içinde yorulurken ise Cronos disari oynamaya çikiyor. Sahneden iner inmez Conrad'a geri dönüyorum yani ve
o eglenmeyi ve birayi seven bir aptalin teki. Pantera'nin alt grubu olduklari zaman Satyricon'la görüsmemizi hatirliyorum.
Müzik setinde bizim black metal sarkisini çalmaya baslamislardi ve ben de bu ne Spice Girls mü demistim. Bana biraz içerlemislerdi,
kendi müzigimle dalga geçtigim için. Neden Cronos olmak istemedigimi anlayamamislardi bir türlü. Bu bana yapmacik
geliyor. Arada kendiniz olmalisiniz. Metallica'nin Isviçre'de Seven Gates Of Hell turnesindeyken back stage'i
yerle bir ettiklerini hatirliyorum. Ben de bunun üzerine onlara 'dalga geçermis gibi olmasin ama birlikte State Island'da
çiktigimizda çok iyiydiniz ama bu gece sahnede berbattiniz, resmen odun gibiydiniz, back stage'i yerle bir etme enerjisini
nerden buldunuz ki, demekki sahnede yeterince yorulmadiniz' demistim."

Lant'in bu açik sözlü tavri Venom'un bugünki konumunu çok iyi açikliyor. Gitarda Mantas ve davulda Abaddon'dan olusan
klasik kadro, 1996'da yeniden bir araya gelmisti ve 1997'de çikan Cast in Stone albümü hayranlarini çok sevindirmisti. Ama
söyle bir bakinca Cast In Stone her ne kadar seksenlerin basindaki Venom'u animsattiysa da 2000'de çikardiklari ve içinde
Abaddon yerine davulda Conrad'in küçük kardesi Anthony (Antton)'nin yer aldigi Ressurection albümleri daha aç ve
daha Venom gibi bir Venom sunmustu bizlere. "Evet o albüm, bir albüm çikarmak zorunda olan degil, bir albüm çikarmak isteyen
insanlar tarafindan yapilmisti. Venom'un tekrar birlesmesi konusunda hep çekingen davrandim çünkü çekip gitmis ve Cronos
adli grubu kurmustum. Ama bu gittikçe agir gelmeye baslamisti. Venom'a geri dönüp eski Cronos'tan on kat daha iyi olabilecegimi biliyordum.
Ama bu istegi diger iki grup üyesinde görmedim. Onlar isin para yönüyle daha çok ilgilenir gibiydiler. Bana göre Venom bunu
haketmiyordu."

Mantas ve Abaddon'un aksine Cronos, Venom'dan uzun süre ayri kalmasina ve doksanlarin basinda yerine geçmesi için
Atomkraft'tan Tony Dolan'i bulmasina ragmen gittikçe daha çok yükseliyordu extreme metal dünyasinda."Evet onlar metal camiasindan
koptular. 1990'da onlara Pantera çaldigimi ve 'bu sadece gürültü, hiç bir yere gelemezler' dediklerini hatirliyorum.
Metali hep bir ahtapota benzetmisimdir, bir vücut ve pek çok kol. Motörhead ve Venom'dan Exodus ve Napalm Death gibi çok
iyi gruplara gelindi. Rush, Dream Theatre ve Pantera karisimindan da Dark Tranquillity çikti mesela. Inanilir gibi degil!!!"

Röportajin yarisini geride biraktigimiz halde Lant henüz absürt ama uygun bir sekilde Metal Black adini verdikleri
son albümlerinden bahsetmedi bile. Lant kendinden ve yeni albümlerinden emin: "Bence Metal Black, Cast In Stone'dan bile
daha Venom." Konu Possessed albümlerinden sonra gruba giren Mike 'MYKVS' Hickey den açiliyor. "Mike, 1986'da gruba ilk girdiginde
Welcome To Hell ve Black Metal albümlerimizi sürekli dinlemis bir hayranimiz olarak, kendisini Calm Before The Storm gibi bir
albümle lanse etmemiz onda hayal kirikligi yaratmis. Bunu bana Cronos grubu için yillar sonra bir araya geldigimizde
söylemisti. Mantas websitesindeki blogta artik Venom'la çalmayacagini söylediginde kardesimle konustum ve o da olumlu yanit verince
Mike'i aramaya karar verdim. Yaptigimiz ilk sey üç boyunca prova yapmak oldu. Sirketlerle yada basinla görüsmedik bile.
Ilk dört albümümüze çalistik genelde. Warhead yada Possessed albümünden Mystique gibi 20 yildir çalmadigimiz parçalari yeniden
çalmak oldukça garip bir duyguydu. Sonra da besteler yapmaya basladik."

Böylece Lant'in bu birlesmeden önce 1994'te yarisini kaydettigi Cronos albümü 'Triumvirate' (ki bu albümde gitarda Hickey
ve davulda Cathedral'dan Mark Wharton varmis) ise yayinlanmadan rafa kaldirilmis. "Cronos, Mantas ve Abaddon Venom'un orjinal
ve vazgeçilmez kadrosu, dogru. Ama onlar farkli yönlere gittiler. Konusun onlarla da, albümlerini bir dinleyin! Metal Black
dogru yerde ve zamanda yapildi bence. Daha önemlisi birlikte çalismayi çok isteyen üç insanla yapildi. Bu Venom'da 1984'ten beri
göremedigim bir istekti. Sahneye çikmaktan zevk alan iki elemanim var simdi. Tipki Mantas'inda bir zamanlar yapmaktan zevk aldigi gibi..."

Venom Röportajı [2006]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Darkthrone Röportajı [2006]
» Dreamtone Röportajı [2006]
» Decapitated Röportajı [2006]
» Regurgitate Röportajı [2006]
» Katatonia Röportajı [2006]