♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Theudho Röportajı [2007]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Theudho Röportajı [2007] Empty
MesajKonu: Theudho Röportajı [2007]   Theudho Röportajı [2007] I_icon_minitimeC.tesi Tem. 18, 2009 2:04 pm

The Völsunga Saga albümü ile dikkat çeken/dikkatimi çeken (bakınız; Link ) Belçikali grup theudho, bu güne kadar 3 demo ve 2 albüm çikardi; underground black-pagan metal tarzini benimseyen grup ile neden bir röportaj yapmayayim fikri üzerine hazirlanmaya basladim.. çok klasik oldu asli söyle mesaj kutuma gelen bos bos duracagina neden bir theudho röportaji yapmiyon lan mesaji üzerine grubun vokalisti Jurgen hazirlanmis röportaj; buyrunuz…

Öncelikle zaman ayirdiginiz için tesekkürler. Theudro nun anlami nedir?

Sorun degil, theudho temel olarak eski alman toplumunda kisi yada ulus anlamina geliyor. Bir zamanlar okudugum alman mitolojisi hakkindaki bir kitaptan, kendini putperest alman kültürüne, tarihine ve inançlarina adayan bir grup için iyi bir isim olacagini düsündüm.

Peki, genelde mitleri iskandinav metal gruplarindan dinlemeye alistik, theudho neden mitleri ve efsaneleri albümünde bu kadar yogun olarak kullaniyor? Ve ayrica albüme ismini veren The Völsunga Saga" efsanesinden kisaca bahsedermisin?

Aslinda bu biraz yanlis anlama; german ülkelerinin farkli tanrilari vardi. Aslinda bahsedilen ibadet edilen asil tanrilar; almanya, ingiltere, izlanda ve iscandinavyada ayni. Kuzeyde Óðinn olarak bahsedilen tanri bizim tanrimiz Wodan ile ayni. Þórr olarak anlatilan tanri Donar, Týr as Tîw ile ayni.

The Völsunga Saga; Iskandinav döneminden once bizim kaybolan geleneklerimizle ilgili, gördügün gibi biz iskandinav mitleriyle ilgili seyler kullanmiyoruz, biz tamamen alman mitolojisi ile ilgileniyoruz.

Theudho gelecekte yine mitlerden mi bahsedecek?

Benim genel görüsüm biz yine alman mitlerini ve folkunu sözlerin temel kaynagi olarak kullanacagiz.

Birçok black metal türü içerisinde theudho kendisini hangi kategoriye koyuyor?

Ben bizim yaptigimiz müzigi “Blackened Pagan Metal” olarak tanimliyorum.

Bildigin gibi yeni gruplar çiktiklarinda yaptiklari müzik genellikle daha popüler gruplarin müzigine benzetilir. Ben albümü dinlerken eski dimmu borgir albümlerindeki sounda benzettim. Senin firkin nedir?

Dimmu Borgirin yaptigi gibi müzik yaptigimizi düsünmüyorum. Biz belki onlarin ilk albümlerindekiler gibi gitar, bass, davul ve sintisayzir benzer stiller kullaniyoruz. Ama bu tamamen ayni seyleri yaptigimiz anlamina gelmiyor.

Müzikal konularda etkilendigin gruplar var mi?

Bathory, Burzum, Enslaved, Satyricon gibi gruplarin daha erken dönemlerinden etkilendigimi söyleyebilirim. Metal müzigi industrial/neo-folk ögelerle birlestiren Blood Axis ve Puissance gibi gruplar ve klasik müzik olarakta Wagner, Grieg, …

Ikinci albümümüz genel olarak bu gruplarin etkisi altinda ama Megadeth, Slayer, Kreator, Metallica, Sepultura gibi 80 lerin trash gruplarindaninda etkisi oldugu söylenebilir. Bunun yaninda Mussorgsky ve Kilar gibi slav klasik müzikleride seviyorum.

Bir konserinizde lost wisdom (burzum cover) çaldiginizi gördüm. Neden theudho bu parçayi seçti? Ve varg in müzigi ve cinayetleri hakkinda neler düsünüyorsun?

Burzum albümlerini seviyorum ve black metal sahnesinde çok önemli albümler yaptigini düsünüyorum. “Det Som Engang Var” albümünden “Lost Wisdom” I çalmamizin genel bir felsefesi yok, konserden konsere farkli parçalari coverliyoruz. O sarki benim sevdigim eski sarkilardan biri ve çogu black metal fani bu sarkiyi sevdigini tepkilerden anlamak mümkün

Varg Vikernes konusunda ise; norveçte olan olaylar hakkinda çogu kisinin farkli görüsü var. ama ben orda degildim medya ne anlattiysa bildigim o.

Birazda müzikal konulardan bahsedermisin. Albümde ki mix ve sound gerçekten iyi kalitede, theudho bunlar için ne kadar zaman ugrasti, sarkilari nasil olusturuyorsunuz? Ve gördügüm kadari ile albümde bir çok enstrüman var

Çalismamiz hakkindaki nazik yorum için tesekkürler. The Völsunga Saga” albümünü kendimiz kaydettik, kendi enstürümanlarimizla, kendi ev stüdyomuzda, yazdiklarimiz ve kayitlari ayni zamanda birlestirdik. Ayri ayri demolar yapmadik. Ilk kaydettigimizde bazi original fikirler denedik, ve yaklasik olarak herseyin hazirlanmasi 1 yil aldi 2005 ocagi ile 2006 subati arasi bir süreç, ve yaratici bir süreç oldu, çünkü stüdyo bütçesi gibi bir derdimiz olmadi. Ve farkli gitar soundlari, düzenlemeler için çok zamanimiz vardi. Bass ve gitar için Line6 kullandik. Orkestra isi içinde samples ve midiler kullandik. Martta kayitlarimizi diger stüdyoya götürüp raf tarafindan mix ve master yapildi.

Müzik için gelecek planlariniz nelerdir?

Üçüncü albümümüz için bazi fikirler üzerinde çalisiyouz. 2008 de piyasaya çikaracagiz. Su anda sarkilarin yazimi ile ugrasiyoruz.
Yan projelerde çalisiyomusunuz?"

Evet, davulcumuz Joachim Wanhoop (black/doom), bassçimiz Filip çesitli metal gruplarinda çaliyor; gorath, P:407, Mahlstrøm, etc, ben ise neo-classical/industrial projesi Weihan da

Tekrar albüme dönecek olursak, The Völsunga Saga satislari nasil gidiyor?"

Bu satis isleri konusunda gerçekten bir fikrim yok firmamiza sormam gerek.

Türkiye hakkinda neler biliyorsun? Ve ileride türkiyede çalmak istermisin?
"
Ne yazik ki daha once Türkiyede hiç bulunmadim. Aslinda avrupanin disina bile hiç çikmadim, Turkiye ye gitmek ve orda çalmak güzel bir deneyim olur,

Türkiye hakkinda ki fikrim ise çok yüzeysel, Bildigim Türkiye bir islam ülkesi, eski çaglara ait bir çok kalinti var. ****** ün latin alfabesinin kabülü gibi bir çok reformun baslangicini yaptigini biliyorum

Grubun müzigi hakkinda fikir edinmek isteyenler için myspace adresi;

http://www.myspace.com/theudho

Albümün promosu; Link
lost wisdom (burzum cover); Link
Official sitesi; www.theudho.com

Theudho;

Jurgen - ritim gitar-vokal
Bastiaan - solo gitar
Filip - Bass gitar
Joachim - Davul

Theudho Röportajı [2007]
1 sayfadaki 1 sayfası