♥ | Rock Fan CLub © 2009 | ♥
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Hypocrisy Röportajı [2004]

YazarMesaj
Dαrky '
ραтяση
ραтяση
Dαrky '

Rep Sistemi : 2

Hypocrisy Röportajı [2004] Empty
MesajKonu: Hypocrisy Röportajı [2004]   Hypocrisy Röportajı [2004] I_icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 10:23 pm

"The Arrival" kesinlikle Hypocrisy`nin bugüne kadar yaptığı en iyi albüm. İsveç`li vokalist Peter Tagtgren, oldukça oldukça yorgun ve röportaj vermekten bıkkın olsa da Viyana`da Dimmu Borgir`la verecekleri konser öncesi bizimle konuşmayı kabul ediyor.

Bu yeni albümün kayıtlarındaki grup elemanlarının kalıcılığı kesinleşmiş değil henüz. Davulcu Lars Szoke hala ortalıkta ama vokalist Tagtgren`le arası iyi değil gibi. Çok yakında Tagtgren`in uzun zamandır hayranı olduğu eski Immortal davulcusu Horgh, Szoke`nin yerine geçecek.

Açılış parçası "Born Dead Buried Alive" klasik bir İsveç death metali riff`iyle baslayip, tanıdık Hypocrisy hızına ulaşıyor. Vokalist açılışın bilerek bu şekilde yapıldığını söyleyip şöyle devam ediyor sözlerine: �Büyük bir giriş olsun istedim, mistik bir hava versin ve sonra da hızlı bölüme geçsin, Metallica-vari yani.�

Kocaman gözlu şarkıcı, Hypocrisy`nin kendileri dışında herkesi memnun ettiğini kabul etmese de, bu albümün yaratılışında bir olgunluk gözlemlemek mümkün. Tüm eski Hypocrisy albümlerine yapılmış bir ziyaretten elde edilmiş modern, temiz bir form var karşımızda. Tagtgren doğruluyor ve ekliyor: �`Eraser` gibi şarkılar bilerek �temiz` kaydedildi, bu insanların şarkıları daha kolay anlamaları içindi.�

Tagtgren`e göre "The Arrival" ile grup, insanların beklentilerine geri dönüyor ve bir önceki çalışmaları "Catch 22"nin diskografilerinde bir leke olduğu fikri sadece yarı yarıya doğru. �Hala çok seviyorum o albümü. Yaptığım hiçbir şeyden pişman olmam. O zaman öyle hissettim ve öyle yaptım.�

"Catch 22" bazılarınca başarısız bir deneme dediğimizde Tagtgren bu konuda çıkışmaktan geri kalmıyor: �O çalılmayla pekçok yeni fan kazandığımızı düşünüyorum, her ne kadar eski Hypocrisy fanları çalışmayı çok kirli ve sert buldularsa da.�

Çok fazla nı-metal de buldular sanırım. Tekrar kabul görmek için daha old school Hypocrisy tarzında bir albümle geri döndünüz diyebilir miyiz yani?
�Sanatsal özgürlükten yana olduk hep. Tamam, death metalin yükselmeye başladığı bir dönemde yola çıkmış olabiliriz ama black metal popüler olmaya başladığında biz de black çalmaya başlamadık. Modaya göre gitmiyoruz, sadece iyi besteler yapmaya uğraşıyoruz.�

Herhangi bir stilde karar kılmamanız işinize yarıyor mu?
�öotr kalıyoruz galiba, ha ha! Ya gothiğiz ya death, ya da bazen black veya trash- hiçbir fikrim yok. İnsanlar karar veriyor, biz sadece şarkıları yapıyoruz.

Stilleri ne olursa olsun bugünlerde pekçok grubun kullandığı bir klişe bu, "Sadece iyi müzik yapıyoruz". Çalışkan Tagtgren çok yoğun olduğundan kendi müziginden başka müzikleri dinlemeye pek zamanı olmadığıni açıklıyor.

Peki besteler yapılırken neler oldu ve uzaylı albüm kapağı bir konsept albümü fikri mi vermeli bizlere? �Swano`ya (Nightingale/ Edge of Sanity) bir konsept albümü yapmak istediğimi söyledim ve fikir öyle hoşuna gitti ki 5 şarkı sözü yazdı. Ben ve Dimmu Borgir`dan Shagrath ise �New World`un sözlerini yazdık ve Portekiz`de turnedeyken de kaydettim. Grup dışında insanlarla çalışmak çok zevkliydi ve daha önce hiç yapmadığım birşeydi. Swano birlikte birşeyler yapmamızı hep isterdi zaten. Her zaman ben,ben,ben olmak zorunda değil.�

Ya Tagtgren`i bu konsepti uzaylılar temalı yapmaya iten neydi? �Çok kitap okuyor ve birçok belgesel film izliyorum. Mesela "Fire in the Sky". Bu filmi gördünüz mü? Gerçek bir klastrofobi hissi veriyor ve bende sözlerde bu tür bir klastrofobik endişe olsun istedim. Söylerken de sadece sözleri bağırmak değil, dışarı vurabilmek istedim. Doomy atmosfer benim eserim yani.�

Albümde yavaşlığıyla "The Abyss" şarkısı hemen göze batıyor. �Evet, bu eski bir şarkının yeni versiyonu. Daha önce sadece limited edition bonus şarkı olarak çıkmıştı. İnsanlar hep bulamadıklarından yakınıyorlardı ve biz de güzel olduğuna karar verip albüme koyduk.�

Sonuç olarak Peter`in sözlerinden de anlayacağımız gibi, Hypocrisy, grup elemanlarında yaşanan değişimlere/eklemelere (Andreas Holma yeni ek gitaristleri) ve insanların düşüncelerine/ne söylediklerine rağmen, hala müzik yaparak yok etme misyonunu tutkuyla taşıyan gruplardan.

(kaynak: terrorizer, nisan 2004)

Hypocrisy Röportajı [2004]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rammstein Röportajı [2004]
» Infected Röportajı [2004]
» Decapitated Röportajı [2004]
» Suicide Röportajı [2004]
» Core Röportajı [2004]